Reklame

Follow by Email

Facebook

Tekstet dhe disa nga fotot e ketij blogu mbrohen nga legjislacioni mbi te drejtat e autorit.. Powered by Blogger.

Followers


Atehere e para dhe kjo eshte dicka qe e kam degjuar nga pediatria ime eshte kjo " E rendesishme nuk eshte pyetja a po ha femija , e rendesishme eshte te zgjase doren tek koshi i bukes" :-) Ky problem zgjidhet perfundimisht kur shkon ne kopesht. Kur arrin moshen e kopshtit thone qe femija s'ha buken e bardhe qe ti i jep ne shtepi por atje e ngjyen me kafshaten e bukes se zeze ate qe ka ngelur ne fund te pjates :-) Tani te behemi serioze:

Si i behet kur zbulohet naten? "


Mielli i grurit sitet, perzihet ne nje tigan me lyre ose vihet ne nje tave me shtrese1.5 cm dhe futet ne futet ne furre me 150°C duke vazhduar kaurdisjen derisa te zverdhet dhe te fitoje arome te mire.
Mielli i pergatitur ne kete menyre sitet edhe nje here lihet te ftohet dhe ruhet ne nje ene qelqi.
Kjo muhalebi pergatitet per te krijuar variacion ne ushqimin e femijes.
Mund te pergatitet me fruta me perime, qumesht apo me mish.
Ne nje ene hidhet 100g uje dhe si te kete marre vale shtohet miell me pak qumesht te ftohte.
Pasi lihet te zjeje per 5-8 minutash shtohet pjesa tjeter e qumeshtit dhe i jepen edhe 2-3 vale pastaj hidhet shurup sheqeri, leng kripe, gjalpe i fresket dhe perzihen deri sa te behen nje mase e njellojte.

P.S
Receta eshte e vjeter ashtu sic e pergatisnin dikur nenat tona, ndaj ju ftoj te zevendesoni shurupin e sheqerit me pak frut te grire dhe lengun e kripes me pak djathe te grire parmixhian. :-D


Une e zgjodha c'do gatuaj per Halloween, nese nuk ia keni akoma idene se cfare do gatuani, ne blog do te gjeni menune e plote per darken e frikshme!
Kujtoj me mall njerezit e dashur qe nuk i kemi me prane!
U befshin flutura ne tavolinen tone :-)
 

 Perberesit
(per 6 persona)
400 g – oriz per rizoto, 

400 g – kungull i verdhe, 
150 g –gjalpe, 
100 g – djathe i grire, 
aq sa nevojitet (a.s.n)– qepe e bardhe, 
leng mishi, 
majdanoz, 
kripe dhe piper

Pergatitja:
Pergatisni kungullin te prere ne kubike te vegjel.
Vini ne nje tenxhere lengun e mishit te nxehet ta keni gati.
Vini ne nje tenxhere gjalpin te nxehet ne flake shume te ulet.

Nderkohe grini qepen dhe kur gjalpi te jete shkrire vereni te kaurdiset ne te.
Sapo qepa te marre ngjyre te florinjte hidhni kubetet e kungullit, kriposeni, piperoseni dhe lereni te zjeje ne flake te ulet duke e perziere dhe duke e mos e lene te thahet duke i hedhur here pas here leng mishi.

Pas 10 minutash ngrini flaken e tenxheres me leng mishi  ne menyre qe te arrije zjerjen dhe shtoni orizin ne te te zjeje.
Kur orizi te kete zjere shuani zjarrin dhe shtoni gjalpin e mbetur, majdanozin dhe djathin e grire.
Lereni ta marre pak veten nga kaurdisja :-) dhe sherbejeni!


Si te bejme pra me te shijshme per anetaret e familjes supen cdo dite dhe te mos ju merzitet?
Pervec se e shijshme superat ndihmojne ne parandalimin e obezitetit per te gjithe familjen.
Ta besh cdo dite do te thote te ndjekesh nje stil te shendetshem ushqyerje sepse ato pervec kesaj jane edhe shume te tretshme dhe favorizojne funksionimin korrekt te aparatit gastro-intestinal.
Kjo sintome pothuajse ne te gjitha rastet eshte shenje e nje shqetesimi apo parehatshmerie mendore, rralehere eshte e lidhur me shqetesime fizike. Ja pse duhet perballuar me ane te strategjive te ndryshme. Ne nje bote te globalizuar te flasesh dy gjuhe ka avantazhe te medha.
Por me e rendesishmja eshte se truri i femijes ka efekte pozitive nga kjo gje.
Eshte vertetuar tashme qe nderhyrja e dy gjuheve  ne mendjen e femijes qe i perdor ne menyre alternative eshte nje handikap i dukshem.
Ne fakt e detyron trurin te kaloje nga nje gjuhe tek tjetra sipas prizes se njeres apo tjetres gjuhe dhe kjo dukuri shihet qarte ne moshen parashkollore ku femija nderton shpesh puzzle, ose aftesine per tu perqendruar tek nje problem tjeter kur po mendon dicka tjeter.
Jane goxha me te avantazhuar per te drejtuar qellimisht vemendjen sa ne nje vend ne tjetrin, ashtu si truri ndez dhe shuan si me dore perdorimin e dy gjuheve.Mos provokoni asnjehere te vjellet: 
Substancat kaustike duke ardhur perseri ne ezofag shkaktojne deme  te rrezikshme!
Kurre mos i jepni ilace shtepiake
Telefonojini menjehere urgjences numer qe kur je ne panik eshte i shkurter per tu mbajtur mend dhe prisni udhezimet e tij.
Ne rast se shkohet ne urgjence mos harroni te coni tek ekspertet
dhe emrin e produktit qe ka gelltitur femija
(akoma me mire nese e merrni me vete pakon
sasine e gelltitur, shikoni sa mungon nga lengu qe kishit ne bidon!
Dhe ne fund menyren si eshte demtuar (gelltititje, sperkatje, contakt me syte apo me lekuren!

1. Nje recete per te vegjel e te medhenj: Copeza avokado me domate te vogla, mocarrela e vaj ulliri, rigon e kripe. smile 
(Mami Adelina) 

2. Une ia kam dhene djalit avokado +  fruta tjera si banane e molle te perziera..qe nga muaji 5. 
(Mami Edona)

3.  Avokado eshte shume i keshillueshem si element i pare ne femijet 6 muajsh. Eshte nje burim vitaminash C dhe E. Per femijet 6 muajsh-1 vjec mund te perdoret si krem apo i perzier me kos ose banane. Te femijet 1-3 vjec mund te perdoret ne embelsira te ndryshme ose i prere ne forme shkopinjsh shoqerohet me karrote. Une do e shtoj me shpesh ne recetat per femijet e mi  
(Mami Adelina)Sa afrohet ditelindja e tim shoqi une filloj e nxjerr shenjat dhe kordelet e para te festave te fundvitit. Si antipaste qe im shoq mezi ka bere namin derisa ta provoja se une se doja nga retrogustoja e saj pak djegese,  vendosa ti ofroj kete qe po ja gatove ditelindje dhe festa ka per dite. Edhe korniza paralajmeron festat! :-D c'ti besh jemi grup bebash dhe vogelushesh dhe dihet boterisht qe festat per ta fillojne qe ne fillim te nentorit :-D


Qe sot e tutje hapim nje rubrike fantastike me komente te kthyer ne receta dhe variacione ushqimesh per femije nga Facebook-u. :-D Ju falenderoj te gjithave per frymezimin! 

1. Avocado + banane + qumesht formule

2. Avocado + drithera (cereali) 
Une e kam shqiptarizuar per humor se ma do mendja trenat vene edhe ne Karbunare por receta origjinale Spageti alla Karbonara :-)

Perberesit:
400g trena (makarona ne forme treni)
200g barkushe ose dhjamushka
1 thelp hudher
3 luge djathe te kripur te grire kackavall
3 luge djathe kackavall pa kripe
4 veze
vaj ulliri
kripe, piper

Nga 1-3 vjec 

1.Mund ta perdorni avokadon si pjese perberesve e muffins.

2.Ose si shkopinj te gjalle bashke me ato te karrotave te shoqeruara me biskota pa kripe.

3.Si krem avokadosh per toast ne vend te maionezes.

Perberesit:
Gjysme banane
Gjysme avokado
2 luleshtrydhe
Kos i skremuar nje filxhan caji!

Sa gezim per prinderit kur buzeqeshja e femijeve te tyre shoqerohet nga shfaqja e dhembit te pare!

Dhembesimi eshte nje etape shume e rendesishme ne jeten e foshnjes!
Vetem se shpesh perjetohet me bezdi, nervozizem nga vogelushi sidomos gjate oreve te nates. 
Si ta ndihmojme ta kaloje sa me lehte kete veshtiresi?
Dhe perse ndonjehere dhembet arrijne me vonese? Ka foshnja te cilat dhembet u dalin shpejt, ka femije qe lindin me dhembe. Raste shume te rralla por ja qe ndodh.

Per gryket dhe temperaturen eshte mire te mos i japesh asgje popullore  pa e pare nje here mjeku, sidomos mos i jep antibiotikun kur nuk je e sigurte se cfare ka akoma! 
Te pakten pa e pare mjeku jo! Per te gjetur mjekimin e duhur duhet te ndiqen mire simptomat dhe tia pershkruash ato mire pediatrit. 
Eshte pak veshtire me keto semundjet e rrugeve te frymarrjes sepse nuk i dihet mire nga vijne! 


Sot vendosa te shkruaj dicka qe prinderit e femijeve meshkuj duhet ta kontrollojne te pakten 1 here ne muaj tek djemte rregullisht ne vitet e para te jetes. Testikuj, geshtenjat ne gjuhen popullore :-)
Pediatria ime me keshillonte te shihnim here pas here nese kishin zbritur aty ku duhet sidomos ne 3 vitet e para te jetes.
Une po buzeqesh por kur ishte i vogel djali benim kontrolle te kujdesshme se helbete nje cun kemi dhe kur ka cun shqiptari , ka cun  :-)
Le te shohim c'na keshillon pediatri per kete problem!

Terheqja lart testikulare eshte nje fenomen qe ndodh tek shumica e femijeve djem ne vitet e para te jetes.
Gjendrat seksuale jane te lidhura ne menyre korrekte me qesken e tyre por mund te ngjiten ne kanalin inguinal per disa periudha dhe pastaj te zbresin serish aty ku duhet.


Xheni 3 vjecare pi ende qumesht me biberon ne mengjes dreke, darke dhe mesnate. Meqe me duket se nuk ha fare kam frike se nuk ushqehet si duhet (erta)

Ne inbox-in e B&V nje teme qe me thene te drejten me shqeteson ndonjehere edhe mua. Entela shkruan:


Kam nje vajze 2 vjece e gjysem dhe nuk di si te perballoj tekatat e saj kur babi ndodhet ne shtepi. Pak para se te vije ne shtepi i ati ajo therret, uleret, qan derisa i vjen per te vjelle dhe vetem kur vjen "shpetimtari" i saj, qe e largon prej meje dhe nuk le te coje deri ne fund ate qe une i kerkova. Eshte nje situate shume e renduar e cila po ve ne rrezik edhe lidhjen tone bashkshortore. Ndonje ndihme ju lutem?Pyetje: Flash urgjent.
Shume ftohte sot dhe dimri me duket se i futi mire te dyja kembet! Ju lutem kur te jeni ne linje, me lini nje koment per te me ndihmuar si te ngroh ambjentin para banjes se darkes, se nuk jane ndezur ende kaldajat e pallatit ketej nga ne po ja bej goces banjen 1 here ne 3 dite! Ose po i bej larje parciale por ndjej se bllokohet shume nga hundet. Ju falenderoj! - Beni banje te gjithe me rradhe ,goca e fundit smile:-) Jemi mama praktiken ne mi zemer ,jemi lare me kanace i gjejme te gjitha zgjidhjet ne momente te veshtira (Valbona)
- Une perdor nje ngrohes te vogel me korent qe e nxjerr si ajer te ngrohte , merr dy, nje ne banje nje ne dhomen qe do rrije vajza sa te ngrohet. Ne jemi me kondicionera ne shqiperi por une banjen e ngroh me ngrohes te vogel portabel . (Endi)


Pse ka flutura marinari? Do pyesni ju! :-)
E ne det mbase jo, por ne toke i gjen qe c'ke me te, sidomos kur kthehet me uri ujku nga peshkimi  :-)))
Gjithsesi keto receta jane per mamat, qe nuk kane shume kohe te gatuajne ne guzhine, se do i japin me pare femijes pastaj vete! :-) 
Duke i gatuar ve Ema Qazimin me "Marinari"  emmmm si dolen fantastike :-) dhe te sjellin ne qejf , jua siguroj! Burri do t'ju thote moj po je bere njesh ahaaaaaa, po s'ju tha , me duket se duhet te prisni sa t'ja merrni doren recetes :-D


Perberesit:
400g makarona flutur
100 g ton
qepe e vogel
nje thelp hudher
3-4 domate te grira holle
vaj ekstravirgjer ulliri
rigon
piper
kripe


Jo moj i thojsha une! Eshte fjale e ndyte, eshte marre ahaaaaaaa!

Si ti heqim terheqjen e madhe te femijeve per te thene fjale te ndyta!
E kush nuk e ka pare videon ne youtube te nje femije te lezetshem dhe nuk i ka pelqyer! Duket se ne vete si prinder me shume se sa femijet, vdesim ti degjojme sapo kane mesuar te flasin!
Po rriten... dhe te pasurojne fjalorin eshte vete mosha s'ke ci ben dhe s'ka asgje te keqe! Kur degjojne nje fjale te re, e perserit ate me krenari, duke u perpjekur te imitojne qellimin per te cilin u shqiptua. Jane femije inteligjente dhe e di, tashme po fiton shume pervoje gjuhesore e cila e ndihmon te mendoje dhe te komunikoje me mire . Por eshte shume e lehte per te te perserise si fjalet e bukura, ashtu dhe ato te pista!
Ne siperfaqe per vogelushet jane te gjitha te perdorshme dhe vetem me perdorimin e tyre do te mesoje ti eleminoje ato te shemtuarat.Nenat ne faqen tone jane shtuar, i falenderoj dhe i pres me shume kenaqesi per pyetjet dhe truket qe me kane mesuar, sepse vertet kam shume material foshnjor qe ti referohem por dua tre ore ta gjej argumentin neper revista ndersa tani mjafton te hyj ne Facebook te them hallin qe kam tek  Bebe & Vogëlushë dhe ne mos njera, tjetra Melken moj do ma marre ahaaaaaaaa dhe e zgjidh hallin per kete ju falenderoj! Por per fat te keq shoh qe nuk eshte shtuar po aq shume rrezimi i ndrojes nga ana e nenave, per te folur hapur per cdo gje: 

fjala vjen per te pyetur hapur psh per erritemen nga panolini, nga frika se thone nenat e tjera se e ke lene vete bebin pa nderruar! :-))) etj etj. Apo ku di une per parazitet e kokes kur fillojne epidemite ne shkolla, duke menduar se nenat e tjera do mendojne qe s'eshte pastertore prandaj i ka zene koka therriza femijes etj etj si keto! 


Ky klik i rendesishem per bbebet qe shkojn ene cerdhe heren e pare por edhe kur mungojne gjate dhe fillon nje faze e veshtire pershtatje i kushtohet mamit Juli!
Se pari sjell ketu nje koment te Mimozes shkeputur nga FB: Merr nje kukull pellushi dhe mbaje nje nate ne krevat te nesermen jepja me vete ne cerdhe kam degjuar qe kjo gje behet pasi tek pellushi ngel era e prindit;) kjo vlen edhe per te vene femine te fleje ne shtratin e tij. 
Gjithsesi me poshte gjeni dhe mendimin e specialistit por ju njoftoj me pare qe flitet per nje ambjent cerdheje jashte Shqiperise!Shpresoj me te vertete t'ju ndihmoje sadopak:Perberesit:
Leng perimesh
Perime te kaluara ne shtypese
djathe i grire kackavall
vaj ekstra virgjer ulliri


Ehehe e di, e di jam me e mira nder blogistet qe ju kam gjetur kete metode,
sepse dihet me, kur i hyn nje ashkel ne gisht, sa me i vogel te jete femija aq me e veshtire eshte te gjesh nje burre nene qe t'ja heqe :-DDD
Pra ne vend qe te perdorim metoden e prinderve te brezit tone, ate te pinzave ose gjelperes, qe duan nje ore ta heqin na leverdis te bejme keshtu:Nuk ndalohet asnje mjet transporti  (madje as avioni qe qe shkurton distancen, kohen dhe stresin e udhetimi) per te udhetuar nje femije, i cfaredo moshe qofte ai.Tani me te gjithe e kane vene re, se diarreja tek femijet e vegjel nuk ndodh vetem ne vere.

Perkundrazi po te vihet re me kujdes periudha, kur mund te ndodhe me shpesh qe femija te jete me diarre eshte ajo e shkurtit dhe marsit.


Perberesit
8 fete te holla sallami ose proshuta te tjera
1 tubet maioneze
8 kastraveca turshi
majdanoz

Lyejme fetat e sallamit me maioneze.
Ne qender te seciles fete vendosim nje kastravec te vogel turshiose turshi te tjera sipas deshires.

E rrotullojme dhe e fiksojme me nje krruajtese dhembesh
Zbukurojme dy skajet  rrotkes me feta sallami me maioneze
Zbukurojme sipas deshires edhe me flete majdanozi.

Rizoto  eshte nje nga mrekullite qe nena guzhine na ka falur.
Une e adhuroj, por sot e vura me nje qellim tjeter.
Sot e vura per shpejtesi se dihet me, qe ne nenat me femije,
hame si kuajt ne kembe,
ripertypim si lopet, per te kerkuar dhe siguruar peshkun nga halat,

Ingredienti
400 g di riso
40 g di burro
1 cipolla piccola tritata
2 zucchine
1 l e 1/2 di brodo
parmigiano
pepe nero appena macinato


Tani era kuptohet qe ne shtepi nuk eshte nga me te mirat, megjithate une kur hedh te zjeje lulelakren gjithmone hedh nje tule buke te njomur me uthull... por kujdes vetem tek gjella e te rriturve, per te hequr aromen pak te padeshiruar, qe merr shtepia.
Pra sot pergatita purène me perime, lulelaker dhe peshk ne avull!


Zjejme perimet per tre minuta ne uje me kripe.


Shume prinder mendojne se dhembet e qumeshtit nuk duhet te kujdesen ne menyre te vecante sepse do te bien!
Nje midis ketyre isha edhe une :-) por tani jo, me lexoni pak me poshte, si duhet te kujdesemi per dhembet e femijeve tane si dhe materialin e domosdoshem per cdo moshe! Ja pra qe qenkemi gabuar!
Dhembet e pare i bejne vend atyre te perhershem pra jane baza e tyre, ndaj te tregojme kujdes te vecante edhe pse mosha e femijes mund te jete e vogel.


Me thene te drejten edhe une si shume nga grate shqiptare bej gabimin e rende ti drejtohem mjekut vetem kur jam keq! Perkundrazi duhet te na behet kulture te pakten mamografite dhe vizitat e mjekut specialist te gjirit. Ketu ku jetoj une me ka ardhur thirrja per ta bere, por nuk e di pse me thene te drejten ia kam varur.
Dje ndoqa nje emision qe fliste per autokontrollin e gjirit nga vete gruaja dhe vendosa ta ndaj me ju.
Nuk di pse mu kujtua filmi qe transmetonte dikur TVSH-ja (Pergjithmone Xhulia) e cila zbuloi kokrren ne gji ne saje te kesaj procedure, atehere une nuk e kuptova, por sot bej lidhjen qe grate italiane sa here qe bejne dush autopellembojne gjirin.


Nenat qe lexojne dhe shkruajne  blog e vuajne me pak vetmine, sesa ato te cilat e perjashtojne veten nga komuniteti i rrjetit dhe nuk kane kontakte me te.
E mbeshtet kete gje Brigham Young University ne Shtetet  Bashkuara.

Si e ben te mundur nje kompjuter i thjeshte kete gje?


Te me falni per vonesen por nuk me lane bebat e mi! gjithsesi jemi akoma ne kohe per nje dhurate te bukur, fotokopjoni dhe ngjisni fotot :-)

Nje peme gjenealogjike per femijet tane per te arritur te kuptojne me ane te kesaj loje te bukur qe gjysherit e tyre jane fillesa e historise se cdo familjeje.
Por sigurisht qe kjo peme te jete vertet origjinale mjafton te ngjisim me ndihmen e mamit dhe te babit, fotografite e te gjithe personave, qe gjate gjithe kesaj kohe e kane bere familjen nje vlere te vertete per te cilen jemi vetem krenare.
Nje ide origjinale per dhuraten e gjysherve tane te dashur, ne festen e tyre zyrtare! . :-)))
Gezuar nga mot diten e gjysherve!
Mosha e bebes tuaj sa mosha e times pra 8 muajshe? 
Merrni tasa plastike me ngjyra dhe masa te ndryshme veruani perpara bashke me luge te vogla druri ose plastike dhe lerini tu bien per te degjuar tinguj te ndryshem, ose te mundohen ti fusin brenda luget tek tasat , pra lereni te eksploroje sepse eshte mosha qe femija terhiqet nga sendet shtepiake. :-)))) 
Mua ma ka mbledhur rrup- sup kjo e imja, vdiqa per te dale cik ne net ahaaaaaaaa! 
Vazhdim te kendshem! 

 
Tani te rri une t'ju pres juve te hapni tema delikate, ju nuk e beni sikur ta dini se vdisni, keshtu qe une sot kam vendosur te perkthej nja dy keshilla, qe per mendimin tim jane shume te vlefshme, ne rast se diku tek nje pike e vogel e kuqe e globit ndodh qe nje femije te zere mat te dy prinderit ne situata intime. 
E di qe nuk na ka ndodhur ndonjehere :-D  
se sic jemi mesuar ne nga prinderit tane e mbyllim deren e dhomes me kater brava. 
Dhe bekemi goxha mire! 
Ma ka thene dhe Psikologu! :-)
Gjithsesi ne rast se dikush nga ju mama ose baballare qe me lexoni (mos e paci kurre ate fat ) se as me i dituri nder shqiptare nuk di si te veproje po ta gjeje e tille bela :-( jam e mendimit se nese koha ecen perpara dhe ne duhet te ecim bashke me te... 
por jo te heqim kycat deres, joooo ti shtojme nje me shume se prinderit tane :-) 
dhe te dijme si te pergjigjemi pa shkaktuar drama qe tek femijet tane mund te lene pasoja gjate gjithe jetes. 
Te me falni qe i rashe gjate por kam hall se mos thoni shih kjo modernja sepse nuk jam une qe jam e tille jane femijet qe sot lindin me 5 gjuhe te huaja keshtu qe ne netin e kemi pse te mos behemi me gjashte? :-))))


Sigurisht qe per nje shtepiake jo te deshperuar tashme, se ia kam marre cik doren gjerave :-D ajo qe quhet dhe "refleksi i embel" nuk perben problem te madh duke pasur parasysh, se nxjerr 7 pale djerse prej te gatuarit, gjirin pjesen me te madhe te kohes jashte, duart me ere te mire kremi per bycin e goces etj bile mikja Estele mendon se nuk ka gje me seksi sesa nje mama lehone... (mah se ku e sheh kete anen tone seksuale  s'arrij ta marr vesh  une? ahaaaaaa ) sigurisht qe vetem ne rastet kur te vijne mysafire kujdesem per rrjedhjet e gjirit une...
.... por nje problem i madh mendoj une duhet te jete per nenat qe nuk e kane nderprere punen e tyre.
Ma do mendja duhet te jete bela e madhe sepse mund te te njollosen rrobat :-(
Atehere le te shohim sa kohe zgjat ky problem dhe mbi te gjitha si te kujdesemi per rrjedhjet e embla te qumeshtit?