Reklame

Follow by Email

Facebook

Tekstet dhe disa nga fotot e ketij blogu mbrohen nga legjislacioni mbi te drejtat e autorit.. Powered by Blogger.

Followers


Me ushqimet e ngurta... ? 
- duket se 6 muaj eshte momenti i duhur por edhe shume me pare ne rast se femija rri mbeshtetur, mban koken drejt dhe di te gelltitet. Eshte mire te fillohet me fruten e grire banane, molle dhe dardhe meqenese jan ete embla si qumeshti i nenes. Lereni fuse duart ne pjate dhe te luaje me ushqimin. Eshte mire qe ne kete moshe femija te marre edhe ritmin gjume .-zgjim sepse do jete e veshtire kur te rritet dhe te jete i ndergjegjshem ne faktin se nese e therret mamin me force ajo do te shfaqet.  :-)

... Po me goten kur fillohet?HUNDA kur ka sekrecione te mundshme,
pastrohet me nje fasho te vogel te zhytur ne uje steril dhe te mbeshtjelle ne forme shkopi,
spruco me uje deti
dhe pompe e vogel posacerisht per te terhequr sekrecionet.


"Prinderit e Edit te paraqiten per te marre femijen" degjoj ketu ne plazh ne Itali dhe hedh syte nga im shoq te dy qeshim me prindin fatkeq te sigurte qe ne s'ka per te na ndodhur kurre ;-))) por duke ditur qe bota eshte portokall dhe si dihet sot qeshim ne, neser na qeshin :-D ja disa keshilla si te veprojme kur na humb nga syte ne plazh ose ne parqe te medha lojrash:

 foto aida me cafin (carcafin) e saj te preferuar ;-)


Pa i hyre shume hollesive frojdiane qe te gjithe i dime:
qe djali eshte i dashuruar me nenen, por ne kete moshe duhet te kuptoje dhe te arrije ta beje pa komplekse, pranimin e idese se nuk ka per te qene kurre e tija.... dhe nga ana tjeter vajza qe merr me te mire nenen, qe te mos e inatose, kur kerkon me cdo kusht dashurine e babait etj etj do perpiqem me dy fjale t'ju shpjegoj se ne cfare frike duhet ti ndihmojme femijet tane, kur ata te kalojne ne moshen epidike pra 3-5 vjec.
Tani qe disa e dine si behet pestoja une e kuptoj, por megjithate per ata qe nuk e dine dhe nuk e perdorin, i keshilloj ta provojne se eshte fantastike sidomos kur e beni vete me borzilok te fresket!Oh ra zilja me hyri frika
msusi hyri ne mesim ...!!!!!!

Atehere merret borziloku i fresket, lahet, thahet ne nje peshqir qe perdoret vetem ne guzhine dhe futen gjethet ne mikser, hidhet nje thelp hudher i plote, pak kripe, receta origjinale kerkon fara pishe por une ngaqe jane sa nje gram flori ne market i zevendesoj me fistiqe. E dhe ciliminjte mi hane ahaaaaaaaaa ciliminjte ... me fal cilimiu ahaaaaaaa se ajo e vogla s''e ha peston por eshte vete peste :-D
E ku e lashe ? Ah po .-) shtojme ne mikser vaj ulliri pa kursim, pak djathe te grire kackavall ose grana dhe rretullojme mikser per aq kohe sa i duhet idhullit tim Vaces te kendoje "Lemzen" ;-D
Kjo eshte nje recete sekrete e nene Kezes, keshtu qe me vjen keq por nuk e hedh receten ne linje gjithsesi nuk do ju dilte e mire, keshtu qe po ua them proceduren me dy fjale por nuk i jap dozat e sakta :-D
Perbersit:
Majdanoz
1 veze e ziere
2 sardele te vogla
pak kaper ose ullinj pa fara
nje thelpi hudher
nje fete buke e njomur me uthull
vaj extra virgjer ulliri
kripe piper


Perberesit:
Mish i grire 70g
Buke nje fete
Gjalpe 1 luge
Qumesht 1 filxhan
Leng mishi
piper
rigon
1 veze
vaj ulliri


Qumeshti qe perdoret per te zene kos per femijet, duhet te merren nga nje lope te shendetshme dhe pergatitet sipas vakteve dhe jo njehere ne dite.
Kosi duhet te zihet ne ene qelqi ose porcelani te sterilizuar dhe jo ne ene alumini.
Pasi valohet, qumeshti lihet te ftohet aq sa ta duroje gishti, hidhet ne enen e porcelanit ku shtohet pak fare kosi dhe lihet te mpikset ne vend te ngrohte per 2 deri ne 3 ore.
Nje gazmore e vogel femijerie: Nuk di ne ju ka ndodhur ju por ne kosin e linim midis pirgut te trikove te leshit ne dollapin e bukes. :-))) Sa here qe na dukej se aty s'kishte kos dhe donim te merrnim bluzen e leshit ta vishnim, aq here ia leviznim kosin mamit. Vinte e shkreta pas tre kater oresh dhe thoshte mire qe e levizni por te pakten mos genjeni :-)))))) Nuk duhet luajtur! :-))))))Per femijet qe pelqejne frutat i shtojme pak te grire nga kjo e fundit :-)
Receta eshte botim i nje libri te vjeter guzhine qe me ndodhet ne shtepi! Keshtu qe nenat jane te lira te mos i perdorin per femijet te tilla procedura, te pakten sa jane ende foshnja! :-)))

 


 

Perberesit per 4-5 persona 
Miell 3 gota uji 
Uje 300g
Kripe
Spinaq 1kg
Veze 2
Qumesht
Djathe i bardhe i thermuar 3-4 luge 
Vaj extra virgjer ulliri 
Piper
(foto dhe perkthimi nga revista: Une dhe femija im)

Pompa e qumeshtit kushton shume, por ta kesh zotin Dok per burre eshte avantazh i madh se ti sjell aparatet e foshnjes  nga klinika, ndryshe ime bije do na kishte nxjerre me kepuce te kuqe.Jemi bo me kto kalamojt tone si tek "Prefekti" i du, i du, i du tate ....mi bane paret fustan e pompa qumeshti mi Hajrie.... ;-D
Megjithate lajmet e mira ju e dini i le gjithnje per ne fund:
Per te mos harxhuar nje djall e gjymes per engjejt tane, pompa e qumeshtit mund te merret edhe me qera! :-)
Pra s'na mbetet vec te mesojme sot si te ruajme qumeshtin qe shtrydhim apo terheqim nga gjiri. Dhe me e bukura eshte se mund ta ruajme ne ngrirje edhe per 8 muaj te tere, sigurisht nje avantazh i madh per nenat qe nuk kane ndermend te lene punet, profesionet apo karrieren e tyre.
 

... e cfare pastaj se bie shi?- keshtu me pyet gjithnje im bir dhe ka te drejte.
Mamaka ne ditet me shi mos u trembni, vishini femijet me mushamate dhe cizmet dhe:
- Nisuuuuuuuu! :-))))
Dilni edhe pse jashte eshte kohe e keqe, sepse nuk e merrni dot me mend se c'humbisni! :-))))

Autorja Selma Lagerlöf eshte gruaja e pare qe ka marre cmimin Nobel  per Letersi me 1907.
Mesuese e shkolles fillore e ka shkruar librin me 1906, si nje tekst gjeografie per nxenesit e saj.
Sigurisht keta nxenes jane argetuar ne kete fluturim virtual, me zogjte shtegetare mbi qiejt e Suedise, duke arritur keshtu te njohin me mire atdheun e tyre, gjeografine e tij, por jo vetem:
Te me falin pak gati-nenat, pra premamate, qe klikojne ne grup nga e gjithe bota, i pershendes dhe u them se nuk i kam harruar, vetem se i kam lene pakez pas dore. :-)
Tani pas autokritikes, ja disa shembuj veshjesh sidomos tani per dimer.
Te gjitha ju qe dini te perdorni shtizat, te mos presin me gjate, por te fillojne nga puna... sigurisht duke pare ne fillim fotot e meposhtme ...
Shpresoj te argetoheni: :-)
E mire de mire, nuk jam aq e bukur sa modelet qe veshin keto rroba, por shtatezania me ka bere goxha te bukur :-D fundja cfare kane ato me shume se une dhe nga ana tjeter me gjeni nje grua shtatzene, qe nuk eshte e bukur ahaaa!

Me eshte bere zakon te lexoj literature, qe rritet bashke me vajzen time te vogel Aiden. Meqe mbushi para disa ditesh 8 muajshe, ja dicka shume e rendesishme qe gjeta tek libri i B.Copper- Royer "Frike nga ujku, frike nga gjithcka" :
Depresioni ndeshet edhe tek femijet me te vegjel, vetem se pasojat e tij ne si prinder i veme re, kur jane te rritur.Foshnjat e kesaj moshe duhen stimuluar ne planin shqisor, ndryshe femijet e kesaj moshe, pra 7muajsh+, do te kalojne "pozicionin depresiv", qe eshte nje etape normale dhe shume e rendesishme.

Ne kete moment te jetes foshnja e njeh te emen per ate qe eshte, nje njeri me vete dhe i ndare nga vetja e tij si foshnje dhe di ta dalloje shume mire ate edhe nga personat e tjere.

Ai eshte i ndergjegjshem, qe eshte i varur krejtesisht nga nena, prandaj ndjen ankth, ndjen njekohesisht dashuri dhe urrejtje, sepse ajo shfaqet dhe zhduket vazhdimisht. Fantazite e foshnjes ne kete rast jane burim frike, se do ta humbe nenen pergjithnje dhe nuk do te kthehet me kurre....


Duket budallallek?
Ja ku po ju them, duket sikur Elda sheh qimen ne veze, por me besoni femijet te felliqin, sidomos kur prinderit e tyre kane filluar ti flasin per mberritjen tone, qe nje jave perpara! :-))
Sjellin e persjellin ne mendje gjithe kohen: cfare do me dhuroje, si do ta kete mbeshtjelle etj, etj dhe ne momentin, qe ti shkon pa nje dhurate te vogel, qofte kjo edhe nje cokollate, mbajeni mend nga une, kane per t'ju felliqur ahaaaaa jane engjej dhe do te pyesin te shgenjyer, me nje ciltersi te paturpshme:
O po nuk me ke sjelle ndonje dhurate???
Ti ne ate moment mundohesh ta mbulosh kaken me cic (ahaaaaaaaa) dhe fap nxjerr nje dy mije lekeshe (sapo e modifikova ketu bursa ne Shqiperi paska vajt nje 10 mije leksh ahaaaaaaa keshtu qe figuren e kak... e keni te siguruar, me mire dhurate dhe mbyll hallin ahaaaaaaa si do qe te jete puna me dhurate jeni te nderum, se me leke sado ti japesh, prape do thone: shih kjo barbonia, vjen edhe nga Italia ahaaaaaaaaaaaa...) qe jua siguroj, nuk do te preferohet kurre, aq sa i mahnit dhurimi i nje lodre, persos femijeve qe jane teper materialiste ;-) qe ai dy mije leksh... me falni 10 mije leksh (s'heq dore nga 2 mije lekshi kollaj une ahaaaaaaaa) i con ne parajse :-))).

 
Pra dy tre rregulla, qe te mos ndiheni keq gjate nje darke, kur shkoni mysafire:

Ne qafe te Llogarase kete vere kam provuar harapash me veshka dhe mushkeri bagetie! Ketu nuk kisha mundesi ti gjeja por e bera me mish normal! Keshtu qe po jua kaloj si recete. Nese gjeni Te brendshme provojeni dhe per mua . Po ju le me disa foto nga ai vend i mrekullueshem. :-))) Sic e shihni edhe liber me vete, nje botim i viteve te kaluara! Shume informues!Perdorim 1000g miell misri ne 4 litra uje dhe dy luge guzhine me kripe te trashe. Kripa hidhet kur uji eshte akoma i vaket. Derdhim ne ujin qe sapo ka marre vale ne forme shiu per te mos formuar therrime. Perzjejme lehte pergjate gjithe kohes derisa te behet gati per 30-40 minuta ne flake te ulet. .


Hidheni harapashin ne taliere druri.

Pregatisim lloje te ndryshme mishi dhe i skuqim ne vaj ulliri me pak hudher e cila eleminohet sapo ka marre ngjyre te arte. Sfumojme me vere te bardhe dhe duke hedhur nga pak uje qe te mos thahet.


Ne zemer te harapashit veme pak djathe qe ne nxehtesi behet krem.Ne nje karton te gjate te palosur ne dysh vendosim vezen e zjere per se gjati dhe e shtypim bute me thike jo te mprehte, derisa te krijohet nje vize si ne foto. E presim me pas vezen per se gjeri duke perftuar dy gjysma ne forme zemrash. Perziejme ne nje tas te vogel mishin ne xhelatine, maionezen, te verdhat e vezes, piper, pak kripe, majdanoz dhe vaj ekstravirgjer ulliri. Kur perftohet nje mbushje mbushim te bardhat e vezeve ne forme zemre. Nese menuja eshte me baze peshku kjo antipaste del e perkryer nese ne vend te mishit ne xhelatine hedhim nje kuti te vogel me ton. Ju pershendes! :-)))


Vendosim nje tigan te gjere, e ngrohim ne flake te moderuar per gati 20 sekonda nga cdo ane!
E vendosim ne nje pjate te paster dhe mbushim sipas deshires me salsa, proshuta, mozarela, domate, perime te zjera apo cfaredolloj perberesi tjeter.
Ne fund pak piper dhe kripe sipas deshires.


Je e lodhur nga shtepia ose apartamenti yt?

Mund ti ndodhe cdokujt te mos i "adhuroje" si me pare disa arredime pas te cilave ishim "dashuruar", sepse sot u ka kaluar moda ose sepse kane ndryshuar shijet tona.
Dhe zgjidhja per tu qetesuar perseri si dikur, duket por nuk eshte transferimi! :-)))


Sa gabim që bën Aishja
i fut buzët mu tek shishja
Në guzhinë shkon Davidi
buzët fut tek rubineti.
Ka lezet mor cuna e goca
ta pijmë ujin vec me gota! :-)))))


Duken sikur jane rregulla "te bera me dore",  si per t'ua bere kastile, qe te mos leme te luajne dhe te argetohen femijet tane, por jane pikerisht keto "rregulla miresjelljeje" ku na bertasin kaq shume here mami dhe babi, qe na drejtojne drejt edukates dhe jete se qete shoqerore. Ua percjellim keto ndjesi lexuesit te vogel me gjalleri dhe pak "piper" me bindjen se do ti bindin te jene me te mire pa i detyruar ;-))))

Ja dy prej tyre sa per shijim per tu sjelle si "i rritur" me shoket, ne shkolle, ne shtepi ne shtepite e te tjereve dhe ne jeten e perditshme:Duken sikur jane rregulla "te bera me dore"  si per ta bere kastile te mos leme te luajne dhe te argetohen femijet tane, por jane pikerisht keto "rregulla miresjelljeje" ku na bertasin kaq shume here mami dhe babi, qe na drejtojne drejt edukates dhe jete se qete shoqerore. Ua percjellim keto ndjesi lexuesit te vogel me gjalleri dhe pak "piper" me bindjen se do ti bindin te jene me te mire pa i detyruar ;-))))

Ja dy prej tyre sa per shijim per tu sjelle si "i rritur" me shoket, ne shkolle, ne shtepi ne shtepite e te tjereve dhe ne jeten e perditshme:


Sa bukur të thuash "Të lutem"