Reklame

Follow by Email

Facebook

Tekstet dhe disa nga fotot e ketij blogu mbrohen nga legjislacioni mbi te drejtat e autorit.. Powered by Blogger.

Followers
Nena duajeni paracetamolin (takipirinen) me shume se burrin :-) madje me shume se dashnorin e te gjitha nenave, antibiotikun. :-) Funksionon dhe kushton pak, ja arsyeja pse pediatret e keshillojne fortesisht dhe pse perdorimi i tij eshte kaq i perhapur.

Miremengjes te gjithave!
Shpesh me pyesin nenat ne kutine postare te B&V Bebe & Vogëlushë/Bebe e Bambini
ne Facebook: Cfare duhet te kete parasysh nena dhe ti behet rutine ti kerkoje "ne heshtje" pediatrit te foshnjes se saj ... por ne heshtje eeee se mos me beni ndonje procke dhe shkoni e ziheni per leshra koke me pediatrin , he ju kam rixha :-D
Lexoni me poshte, qe cdo nene ti behet e lehte dhe rutine te dije, se c'po ben pediatri i saj gjate muajve te pare te jetes me foshnjen e saj! Cilat matje parametrash fizike te foshnjes duhen perkthyer ne nje gjuhe te perditshme, qe te gjitha nenat te arrijne te deshifrojne me lehtesi gjuhen e huaj dhe te panjohur me te cilen perballet cdo 2-3 muaj gjate se ciles i duhet ta kete mendjen tek te veshurit dhe te zhveshurit e shpejte te foshnjes, tek nderrimi i panolinit nese foshnja jone (klasik i paperendueshem ky) vendos ta beje kaken mu para pediatrit etj si keto komplekse qe vetem nje nene e re mund ti kuptoje? :-D

Nje ftohje e lehte, dy tre dite me teshtima, thjesht edhe pa asnje vije temperature, por me nje varg kolle  dhe hunde te bllokuara qe zgjat me jave te tera.
Si te dalim nga situata? 
Shpeshmeria e shenjave te ftohjes eshte nje fenomen shume i perhapur tek shume femije dhe mund te jete mungesa te perhershme e mbrojtes imunitare te trurit.
Terapia bazohet ne shenjat e mundshme si riniti, kolla, dhimbja e grykeve... Pergjithesisht  duhen perdorur oligoelementet  Baker Ar Argjend (Rame Oro Argento) , nje doze 2 here ne dite dhe Echinachea tintura madre, 20 pika 2 here ne dite.  
Kur kolla eshe e trashe me gelbaze. perdoret Kalium bichromicum 5 CH, 3 granula 3 here ne dite, ishoqeruar me Rame (Baker) 1 flakon 2-3 here ne dite. Ne rast kolle te thate Drosera 5 CH 3 granula 3-5 here ne dite.Ekzistojne dy lloje kollash e trashe dhe e thate. Kolla eshte nje mjet mbrojtes i organizmit sepse ndihmon ne clirimin nga sekrecionet e rrugeve te frymemarrjes.

Pediatri rekomandon te mos merren ilace.

Eshte shume e rendesishme ti jepen shume lengje bebit sidomos kamomil, caj finoku, ose te tjera cajra te pershtatshme per femijet e moshes 4 muajsh me substanca te posacme zbutese (emoliente) dhe qe ndihmojne te shkrijne gelbazat duke lehtesuar eleminimin e tyre.

Duhet hidratuar ambjenti ose me makine avulli per ambjente ose me tenxhere me uje te vluar ne dhome, ose kutia te posacme porcelani te mbushura me uje cezme dhe te vendosura anash kalorifereve.

Duhet evituar tymi pasiv i pirjes se duhanit sigurisht. Per ata qe nuk e lene dot duhanin, te dalin jashte te pijne dhe te nderrojne rrobat kur futen ne ambjentet shtepiake.

Ilace vetem me rekomandimin e mjekut.

Vetem ne rastet kur kolla jep shqetesime tek femija ( e irriton , e le pa gjume apo jep veshtiresi ne frymemarrje) mund te mendohet per nje ilac qofte ky dhe natyral sigurisht duhet te pershkruhet nga mjeku pediater.

Edhe ti japesh antibiotikun femijes me vendim te vete prindit eshte dicka qe duhet evituar. Tek femijet ne shumicen e rasteve kolla shkaktohet nga viruset, jo nga bakteret. Pra nuk eshte aspak e nevojshme qe ti jepet antibiotiku femijes!