Reklame

Follow by Email

Facebook

Tekstet dhe disa nga fotot e ketij blogu mbrohen nga legjislacioni mbi te drejtat e autorit.. Powered by Blogger.

Followers


                                      

Kungulleshka.
Skuqni kungulleshkat me pak kripe dhe vaj ekstravirgjer ulliri. Sperkateni me borzilok te grire te fresket nese e shihni te arsyeshme.


Pure e pasur me proshute.
Beni nje pure patatesh + proshute te ziere cotto dhe pak djathe te therrmuar, sperkateni me dy luge kafeje vaj ekstravirgjer ulliri. nga 9 muaj e ketej.
Vaksine per te gjithe nese ne shtepi ndodhet nje bebe!
Perqindja e femijeve me kolle te mire per fat, virtualisht eshte ne nje shkalle gati mosperfillese midis te vegjelve, sepse ata u nenshtrohen berjes se vaksines. Bakteri i kolles se mire eshte i perhapur tek te rriturit dhe te moshuarit, te cilet preken nga kjo semundje kur mbaron efikasiteti mbrojtes i vaksines qe u eshte bere ne femijeri. Rritja e moshes mesatare te rasteve me kolle te mire eshte shqetesuese jo per rreziqet qe infeksioni sjell tek te rriturit ose te moshuarit, sesa per mundesine jo te qellimshme qe ata kane per t'jua kaluar infeksionin foshnjave ende te paimunizuara.
Strategjia e keshillueshme nga ekspertet per te mbrojtur foshnjat eshte te vaksinohen prinderit, gjysherit xhaxhallaret: Familjaret qe kane kontakt te perditshem me te porsalindurin.
Per miken time Aida qe pret nje bebe te bukur, Emen time rrumbullake ;-)))


Nusja- barkun gjer ne buze. Dhia e bardhe barkun gjer ne toke. Dy shtatzenat ne shtepine e Bakush Stralles priteshin te lindnin o ne nje kohe, o njera pas tjetres. Keshtu kishte thene plaka, e shoqja e Bakushit. Dhe ashtu duhej te ishte.
Nusja - koken varur e syte perdhè.
Dhija e bardhe- koken lart e syte xixe.
Nuses i kishte dhene kooperativa lejen e barres. Dhise ia kishin dhene lejen Bakushi me te shoqen. Kur vinte ne mbremje nga puna Ganiu, mezi priste te shoqen ne dhomen e fjetjes deri vone medemek, per ta pyetur si e ndiente veten de, e per t'ju gezuar se bashku femijes se pare qe po prisnin. Por e shoqja vonohej e vonohej, se punet e shtepise nuk kishin te sosur.
Kur vinte ne dhome, nusja s'kishte fryme me te gezohej. Ngordhte ne gjume. Trembej naten.
- Moj ti c'ke keshtu? - e permendte i merakosur Ganiu.
- Vdiqa! Nuk di c'kam - ankohej e qahej nusja.Vec nje dite bark Aida ime! Thua te jene duke i dale dhembet? E provova te prek mishrat por nuk mund te them se i ka te forte, te fryre dhe te skuqur, ndoshta i shemb barku, sepse keto tre dite ka qene ftohte ... kohe per polenta i thone bergamasket ;-)

Pra s'di se kujt t'ja ve megjithate, meqenese i shtova pak kamomil tek qumeshti i darkes dhe u stabilizua shume shpejt, nuk besoj se e ka nga dhembet. Gjithsesi sigurine do ta kem vetem pas tre kater ditesh... nese shoh nje dhemb te dale atehere e hodha me kaq... nese jo, kam rruge te gjate per te
Sot s'desha te bej pis shume tenxhere! Dhe meqenese kam tre kater dite pa dale ke blogu dhe ja kam var cik trajsen vendosa, deri sa te flere Aida te shtoj nja dy tre receta qe gatova sot. Por sot gatova me te njejtet perberes si papen e goces ashtu edhe papen e babit dhe te mamit! 
Fillova sigurisht me papen e goces dhe ketu bejeni rregull pune, jepuni per te ngrene ne fillim bebave dhe pastaj merruni me me te medhenjte, femija do jete i ngopur dhe nuk do t'ju bezdise.


Elbasan i bukur, Elbasan! Sot kam vendosur do ther nje pule ahaaaaaaa! Per gocen, por jo per krushqit nga Elbasani se eshte ende e vogel, thjesht per papen e kisha fjalen.... :-) 
Marrim nje pule te paprere, te plote. E lajme mire dhe nese ka pupla te pahequra sic duhet atehere e percellojme ne zjarr. Nese e keni ne frizer atehere pula duhet nxjerre te shkrije tre ore para se te gatuhet. 
                                          


Krem orizi 2 luge 
Trote (gatuar ne avull ose homoxhenizat)
uje 500ml 
1 patate 
1 karrote 
1 kungulleshke e njome
vaj ekstravirgjer ulliri.

Lani zarzavatet. Qerojini dhe i ndani ne copa. Zjeni ujin dhe shtoni zarzavatet duke i zjere per 30 minuta. Filtroni lengun dhe kaloni zarzavatet tek kullonjesja e perimeve. Zjeni nje filxhan caji me leng perimesh 200 ml, shtoni lengun e orizit dhe e zjeni per 5-6 minuta. Hidheni kremin ne nje pjate, bashkojini duke i trazuar, tre luge zarzavate troten e zjere ne avull dhe vajin ekstravirgjer te ullirit. Sherbejeni ne temperature ambjenti. 

Vlerat ushqyese te recetes: Trota permban omega -3, te nevojshme per sistemin nervor.  (nga: mami sa e mire)


Përbërësit:  

Krem misri dhe tapiokë (2 lugë)
gjizë e fresk
ët (20g)
uji (500ml)
një patate
një karotë
kungull i njomë
vaj ekstra i virgjër ulliri


Kete kend te blogut ia kushtoj tim eti, qe per fat te keq, sapo mora vesh qe ka thyer kemben dhe do rrije tre muaj ne allci! Sa me shume kalojne vitet ne emigrim, aq me shume i dua! Kam pershtypjen se kohen per te ndenjur me ta e kam konsumuar shume keq. Tani e kerkoj me qiri ate kohe, qe kam kaluar krejt e shkujdesur dhe moskokecarese per te vleresuar si duhet nje dhurate kaq te bukur, qe na falet ne nje moshe shume naive Gjithashtu edhe dy tre keshilla edhe per bebet tona, pasi ato rreth 3-4 muajsh duan nje vemendje te vecante per te shmangur reniet. Pape me bizele, spinaq, patate, karrota dhe mish pule.
Hedhim perimet e paprera ne nje tas qelqi me uje dhe karbonat sodiumi (sode).

 I leme te disinfektohen dhe i presim ne copa te medha te gjitha bashke ne uje te ftohte. Shtojme nje dore bizele, nje kubet spinaq, nje karrote,
Per nje lakror: 

500 g miell 
2 gota uje te gazuar 
80 g vaj ekstra te virgjer ulliri 
1 kg spinaq 
1 qepe 
1 thelpe hudher 
100 g djathe i grire parmixhan 
500 g gjize deleje 
5 veze te pathyera 
kripe 
borzilok te fresket gjethe 
majdanoz