Reklame

Follow by Email

Facebook

Tekstet dhe disa nga fotot e ketij blogu mbrohen nga legjislacioni mbi te drejtat e autorit.. Powered by Blogger.

Followers

Paster, bukur, shijshem! Keto kam ndermend ti bej keto dite, por nuk rri dot pa i ndare edhe me ju! ;-)))
... dhe mos me thoni na hape pune Elda! ;-)))

Foto te huazuara nga Prenatal. 


E pelqen aq sa "bubun" gjirin e mamit ndoshta edhe me shume se bubu ;-) por me duhet t'ja heq te pakten gjate dites, sepse e shoh qe ne krahasim me djalin e madh qe nuk e mbante dhe filloi te fliste shpejt , kjo e imja eshte bere pertace dhe nuk denjon as te nxjerre tinguj. Nese edhe ju jeni ne kete faze ky artikull eshte per ju ja si ta ndihmoni te heqe thithesin qe ne e quajme me perkedheli (Titin)... :-)
Thithja kenaq nevojen themeltare te nevojes per ushqim. Eshte nje metode per te larguar friken dhe vetmine. Gjate thithjes se tij clirohet endorfine, hormone qe japin nje ndjesi te pelqyeshme mireqenieje. perfitimet nga biberoni genjeshtar jane te shumta: Ndihmojne foshnjat e lindura para kohe ose ato pa oreks te mesojne e te stimulojne, te thithin gjirin, ndihmon shume ne parandalimin e vdekjes ne djep shkaktuar nga bllokimi i rrugeve te frymemarrjes, pra nga mbytja ne djep, etj etj te cilat i kemi thene edhe me pare ne kete faqe.Ne fazen e daljes se dhembeve e ndihmon shume femijen. Ndihmon shume te pazhvilluarit mire sepse stimulon thithjen dhe forcimin e saj.
Por ka dhe anet e veta negative kur dalin dhembet e pare ka shume mundesi ti shtremberoje ato dhe gjithashtu te ndikoje ne formimin e duhur te nofullave. Prandaj le t'ja leme por me kriter. Rreth 1 vit e gjysem duhet te hiqet. por jo me sforcime te kota: me hilera te pademshme ;-)
Ja 25 prej tyre!

Gastroenteriti viral!

Gastroenteriti  shpesh referohet  si stomaku apo gripi i  stomakut,  dhe është një inflamacion i traktit gastrointestinal që rezulton në, diarre, të vjella , ënjtje dhe dhimbje barku. Edhe pse bakteret, si E. coli dhe Campylobacter mund të shkaktojnë edhe gastroenterit, Gastroenterit Viral është shkaktuar në mënyrë specifike nga një virus dhe nuk mund të trajtohen me format e antibiotikëve që përdoren për të trajtuar infeksionet bakteriale.

Çfarë është Gastroenterit Viral?
Gastroenteriti viral është inflamacion i traktit gastrointestinal, që përfshin stomakun dhe zorrët e vogla dhe të mëdha, të shkaktuar nga infeksioni viral me rotavirus, të norovirus, të adenovirus, ose astrovirus enterike. Kjo formë e gastroenterit është quajtur ndonjëherë me emrin e infektimit me virus.
Cilat janë llojet e ndryshme të virusit që shkakton gastroenterit?
Katër Viruset kryesore që shkaktojnë gastroenterit përfshijnë:
Rotavirus: virus ARN i Reoviridae A (infeksion më i zakonshëm), B, C, D dhe E infekton njerëzit dhe kafshët.
Norovirus / Norwalk Virus: ARN virus i Caliciviridae zakonisht infektimin e njerëzve me lloj O gjakut dhe kafshëve.
Adenovirus: virus ARN i Adenoviridae 57 lloje të virusit në 7 lloje Një të njerëzve G infektimit dhe kafshët.
Astrovirus: virus ARN i gjitarëve Astroviridae infektuar simbolit Mamastroviruses) dhe shpezët Avastroviruses).

- Po merrni shpi te re keshtu? - me pyeten te habitur komshinjte e mi!
- Jo-, u thashe- po bej gati rrobat e goces se do kaloj pushimet ne Shqiperi :-)
Por e vura re se e kisha tepruar, me femije te vogel do levizesh gjithe shtepine, ne rast se ju mungon ndonje gje, do gjeni belane :-) Kujdes thithesin (qetesuesin) une kur harroj t'ja marr me vete, permbyset bota ...lol! dhe po e mbyll me udhetimet kapitullin e kthimit te te porsalindurit  ne shtepi! :-)

Cdo mjet transporti, nga makina, treni apo avioni mund te perdoren:  


Qe ditet e para te jetes foshnja und te dale per nje shetitje te perditshme, ne fillim te shkurter vetem pak minuta, derisa te arrije gradualish ne 2 ore a me shume ne dite.

Ambjenti

Eshte shume e rendesishme qe foshnjes ti pergatitet nje kend i shtepise (nese nuk eshte e mundur nje dhome me vete) e mbrojtur nga zhurmat, nga tymi i cigares dhe nga rremuja e tepert. Temperatura ideale e ambjentit duhet te jete rreth 20°C.

Ne vendet e industralizuara pjesa me e madhe e e mbytjeve dhe gjysmembytjeve qe perfshijne femijet ndodh ne pishinat publike dhe ne ato miniprivate (gjithnje me te perdorura dhe qe mund te gjenden lehte neper supermerkate.

Femijet duhet te ruhen gjithmone ne cdo moment!
- Normat kryesore te sigurise parashikojne qe para pishines, e madhe apo e vogel qofte te kete gjithnje nje komardare ne forme biskote me vrime per shpetim, por ajo qe eshte me kryesorja jane prinderit dhe vemendja e tyre e madhe. Kur ka femije rrotull nuk duhet ti lejojme vetes te lexojme gazeten ose ti kthejme krahet vaskes.Kur femija yne eshte ne uje, nuk duhet ti heqim syte nga ai qofte edhe per dy sekonda.

Pertej oqeanit mjeket e quajne " traume stinore". Vera per femijet paraqet nje mundesi aksidentesh me rreziqe te medha. si psh plaget ne koke kur perdorin skateboard, rroler ose bicikleta, arsyet klimatike ne rastin e mbytjeve apo dhe thjesht aksidentet shtepiake ,kur veren e kalojne pa levizur nga shtepia. Aksidentet mund te ndodhin ne cdo lloj stine dhe jane shkaku i pare i vdekjeve foshnjore ne shoqerite perendimore, sidomos ne harkun e moshave 2-3 vjec tek meshkujt me shume sesa tek femrat qe shpesh dhe fatkeqesisht nenvleresohet nga te rriturit. Por kam nje lajm te mire. Aksidentet ne cilindo vend te ndodhin me pak kujdes nga ana jone si prinder mund te evitohen. Ja keshillat per nje vere te sigurte.Sot s'kisha kokerr perimeje ne frigorifer keshtu qe bera pieno me perime: gjykoni vete :-)


I lava mire dhe i lashe nja nje ore ne uje te ftohte me sode :-)
Qerova dhe mos harroni te qeroni patellxhanet, lekura i prish shijen papes!U qerova te gjitha llojeve te perimeve lekuren!


Recetë bazë: 4 dl lëng apo uje se avullon shumë 'gjatë gatimit), 
35 gram polenta (miell misri) te mesme te posacme per femije por mund te  perdorni edhe normalen  e le te zjeje 40 minuta dhe s'ka asnje problem

përbërësit e tjerë  
(mish,  
proshutë,  
djathë dhe (ose)  
zgjedhja e perimeve + si vaj ulliri ekstravirgjer  

djathë lloj djathi sipas dëshires.Nje here e pergjithmone them:

mikrovala nuk na demton as nga valet as nga drita qe nxjerr , as nga dridhjet. Kuptoj qe jeni te frikesuar nga shumica e njerezve ne kete bote qe thone se kompjuteri, mikrovala dhe elektroshtepiake te tjere jane te rrezikshem. Por mua me vjen te qesh kur i degjoj, sepse e di shume mire qe kjo nuk eshte e vertete. Do thoni juve ja kjo u be doktoreshe pa dipllome Elda!
Absolutisht nuk ia lejoj vetes prandaj sot do perkthej nga nje reviste dhe do sjell eksperiencen e gjyshes sime. Por me lejoni t'ja filloj nga gjyshja ime ;-)
Kur bleme lavatricen ne shtepi , gjyshja ime nga zhurma e madhe, kujtoi se ishte djalli, javen e dyte e shau nusen e vogel (lavatricen) se nuk ia zbardhi rrobat, javen e trete zgjodhi bashke me time me nje ilac te hajrit, medemek firme "Sapun 15-c"  ;-) s'ka shqiptar ne kembe qe nuk e di sa te mire ishin  ;-))) dhe rrobat dolen bore, javen e katert mori nje karrige mori shtizat dhe trikon dhe filloi te bente muhabet me lavatricen sikur te ishte nusja e vogel e keni parasysh vete ju, e dini mire qe nuset e vogla jane me te mira se te medhate... ;-))))


Perberesit per 4 persona:


400g makarona te shkurtra
600g mashurka jeshile
nje fete proshute krudo 100 g
8 qepe te njoma
nje dl pane te fresket
Djathe i grire sipas deshires
vaj ulliri
kripe
piper

Pergatitja 15 minuta: