Reklame

Follow by Email

Facebook

Tekstet dhe disa nga fotot e ketij blogu mbrohen nga legjislacioni mbi te drejtat e autorit.. Powered by Blogger.

Followers


Perberesit:
Karrota, Selino
Kungulleshka
Kungull klasik ngjyre portokalli'
Patate
Salse domateje bio

Perberesit:
Karrota
Majdanoz
Vaj ekstravirgjer ulliri
Djathe kackavall i grire pa kripe (grana)

Perberesit:
Kungulleshka jeshile
Patate
vaj ekstravirgjer ulliri
Djathe i grire kackavall (parmixhan)

Perberesit: 
kungull klasik portokalli' 
Karrota 
Patate 
Vaj ekstravirgjer ulliri 
Djathe i grire kackavall pa kripe (parmixhan )


Perberesit:
Patate
Lulelaker
Vaj ekstravirgjer ulliri
Djathe i grire pa kripe (pamixhan)


Perberesit:
Patate
Bizele
Vaj ekstra virgjer ulliri
Djathe kackavall i grire pa kripe (parmixhan)


Ingredienti:
Patate
Piselli
Olio
Parmigiano

Ingredienti:
Patate
Cavolfiore
Olio
Parmigiano


Ingredienti: 
Zucca
Carote
Patate
Olio parmigiano

Ingredienti:
Zucchine
Patate
Olio
Parmigiano

Ingredienti:
Carote
Prezzemolo
Parmigiano
Olio


Ingredienti:
Carota, sedano
Zucchina
Zucca
Patata
Salsa di pomodoro bio


Perberesit:
Salse domateje
Leng mishi
Qepe, karrote dhe selino ne kubete te skuqur
Mish i grire.Perberesit:
Polentina (harapash)
Vaj ulliri
Salse domateje bio


Perberesit:
Karrote
Selino
Sallate dhe lakra
Patate
Kungulleshke jeshile


Perberesit: 
150gr mish i njome
1/2lt uje
Karrote
SelinoPerberesit:
Kungull
Oriz per bebe
vaj ulliri
djathe i grire pa kripe parmixhan


Perberesit:
Karrota
Kungulleshka
Patate
Bizele, Fasule
Kungull


Ingredienti:
Carota
Sedano
Lattuga o bietola
Patata
Zucchina


Perberesit 
Fasule pllaqi ose qiqra 
Patate 
Djathe i grire parmixhan ose kackavall pa kripe 
Vaj ulliri.


Perberesit:
Makarona
Domate te fresketa
Vaj ulliri


Kolla dhe dhimbja e grykeve jane nje bezdi e madhe, sidomos per nje familje me femije te moshes parashkollore qe e takojne kete semundje nje jave po e nje jo. 
Ne keto raste "me keto te gjyshes akoma ti? :-D jane ato qe te bejne pune, na hyjne ne ndihme dhe ne menyre fare te thjeshte jane shume te efektshme:


Atehere sot isha tek pediatri, krenare sepse Aida rritet shume mire dhe im shoq ra cik rehat per kete jave, se dihet me, burrat jane te paret qe interesohen per cdo mbarevajtje edhe pse marrin pak pjese :-) 
9 e 400g, 74 cm mu be sikur tha per gjatesine, por mund te jete edhe 64 sepse ne italisht ngaterrohen shume keta dy numra :-) rrethi i kokes perfekt.Pse bebet femra jane me te shkurtra se ata meshkuj? Cilet faktore ndikojne me shume ne shtaturen e nje bebeje? Eshte e vertete qe ne periudha apo muaj te ndryshem femijet marrin me shume centimetra se ne nje muaj tjeter? Doni te dini gjithcka mbi rritjen ne lartesi te bebeit tuaj (madje edhe sa i gjate do te jete kur te rritet) Lexoni ketu dhe do te zbuloni shume gjera te bukura!

Nga Italo Farnetani revista "Bashke" numri i Shtatorit 2012


Nje metode te re qe perdorin mjeket per te kthyer foshnjem me ane te kaperdines ne pozicionin e duhur?
 :-)
Ne rast se pak jave para lindjes bebi nuk do t'ja dije per ty kthyer, ne ndihme na vjen agopuntura e Moxa-es (shpimi pa ago) nje shkop inkandeshent artemisie qe permes ngrohjes stimulon nje pike te caktuar ne gishtin e vogel te kembes se femijes.
Jooooooo mos u frikesoni nuk jane keto :-D
Lexoni me poshte dhe do shihni vete cfare duhet te kemi parasysh.Pergjigjja eshte Po, mund te udhetohet por kini parasysh:
Mos u tregoni te ndrojtura nese ndiheni keq gjate fluturimit, drejtohuni menjehere personelit ne bord, qe te merrni asistence prej tyre. Pa merak jane te stervitur edhe per te pritur nje bebe nese lind ne avion! :-D