Reklame

Follow by Email

Facebook

Tekstet dhe disa nga fotot e ketij blogu mbrohen nga legjislacioni mbi te drejtat e autorit.. Powered by Blogger.

FollowersAtehere ku do ta gjejne kalciumin nenat shtatzena?
Ne rast se, per shkak te laktozit, nenat eleminojne qumeshtin, djathin dhe laticinet e tjere si i behet?
Shume gra jane te prekura nga kjo parehati, ku laktozi ndikon shume ne aparatin tretes, duke krijuar fermentim, si pasoje barku fryhet dhe krijon ngerce te dhimbshme!


 

Qe te shtoje peshe ne kete moshe po hedh ne blog nje program ushqimor, menjehere do ta hedh ne faqe!  
- Njoki me pure patatesh te bera vete, me pak miell, veze vetem te verdhen pak djathe parmixhan sa nje kokerr lajthi, i hedh ne uje te nxehte me pak kripe dhe i zjen per 10-12 min i kondit me salse domateje te fresket dhe me djathe kackavall pluhur.Eni ishte 3 vjec  dhe qe kur ka nisur kopshtin e ka plotesuar  koleksionin e te ftohurave dhe infeksioneve  saqe po ti vija ne ankand do beja pasuri:-D .
Me kujtohet qe s'kishte asgje serioze vetem pak vija temperature me shume, megjithate me shume me ka ndenjur ne shtepi vitin e pare te kopshtit se atje... leke te humbura kot medemek :-) Pikerisht sot ne ditarin tone ndajme me lexuesit tane te nderuar nje diete ushqimore, qe na ndihmon per forcimin e mbrojtjeve imunitare te trupit ne stinen e ftohte dhe ate te infeksioneve:

Baza e parandalimit te semundjeve dimerore eshte nje diete e sakte dhe e bilancuar qe per fat ka pergjasa me dieten tone si nena mesdhetare :-D 


Fjala kyce per kete moshe eshte ajo qe une nuk e kam ne thua ;-) Krijimtari ne guzhine. Se ku do ta gjej nje zot e di :-D .
Femija yne rritet me pak vonese, nuk ka ritmet e rritjes se muajve te pare te jetes, ka nevoje te levize, te vere veten ne prove... duke luajtur. 
Ne kete momente macja e shtepise nuk me ben pune. U dashka me marre qen per ta shoqeruar qenin jashte te kryeje nevojat, se e di qe me shi me bore je e detyruar te vishesh, te regullohesh e te dalesh xhiro ne ajer te paster :-D
Pse atehere te gjithe femijet duhet te mos e kene kete te drejte? 


DISA RREGULLA 

Rreziku i mbipeshes rritet me 3% per cdo muaj qe vazhdojme te ushqejme me biberon.
Arsyeja?
Te thithesh me biberon eshte goxha me e kendshme se ta pish qumeshtin me gote, per kete femijet qe ushqehen me biberon marrin me shume sasi qumeshti ne dite sesa ata qe pijne me gote ose tas, pra te thithesh eshte me e lezetshme sesa te pish...quaji budallenj po deshe keta tanet :-D

1)Ja pra pse disa femije qe perdorin goten  ruajne zakonin e ththjes gjate nates: qetesohen shume! Do te ishte sume me mire qe raportin e madh te kalorive dhe prishjen e dhembeve gjate moshes 12-24 muaj te zevendesohej gjate nates me nje perkedhelje ose nje ninulle.
Mosha e papes (ushqimeve te ngurta)
Cfare duhet te kete parasysh nena qe femija te mos kaloje mbipeshe?

Ne kete moshe eshte mese normale qe foshnja te jete pak "bullafiq" pra i rrumbullaket dhe i bute.
Por ajo qe nuk eshte normale jane palat e dhjamit dhe rrathet qe formohen tek kofshet, krahet, fytyra (dopio mjekra) Papa ose supa ne kete rast do te gatuhet me mase.
Ne supen e 6-12 muajve vendosen psh:

"Eshte tashme e vertetuar qe te ushqesh me qumesht deri te pakten ne muajin e 6-te ndihmon ne parandalimin e obezitetit (mbipeshes)  E gjitha kjo varet nga natyra dhe nga fakti qe me ushqimin me gji femija gjen nje sens ngopjeje te perfituar shume me mire, sesa ai me biberon.
Pervec javeve te para te jetes, pergjate te cilit foshnja ushqehet ne saje te kerkeses duke rregulluar keshtu prodhimin e qumeshtit, do te jete nena ajo qe do te gjykoje nese per te qetesuar femijen do te perdore edhe metoda te tjera si psh: duke e marre ne krahe, duke e perkedhelur, duke kenduar...