Reklame

Periudha

Periudha pjellore

Ushqimet, receta për fëmijë

Ushqime, receta për fëmijë

Follow by Email

Facebook

Search

Loading...
Tekstet dhe disa nga fotot e ketij blogu mbrohen nga legjislacioni mbi te drejtat e autorit.. Powered by Blogger.

Followers

Klikimet totale te miusheve ;-)Vogelushja juaj ben si palaco? Apo eshte e heshtur? Dhe ju qe enderronit te behej vajze e ditur... :-) Si mund ti japim vlere sjelljeve te saj dhe si mund te krasitim ato qe nuk na pelqejne? 

Ajo eshte...Une i di te gjitha..    
Semafor jeshil) 
Aspekte te sjelljes  qe duhen perkrahur -Eshte shume e zonja  mbledhe informacione Duan tu pergjigjen gjithe pyetjeve qe tje arrijne t'ju kenaqin. 
(Semafor i kuq) 
Aspekte te sjelljes qe duhen krasitur-  Shume te sigurta ne vetvete, nuk lene vend per femijet me te ndrojtur. Ndihmojini te mos e bejne kete. 

Ajo ben si palaco 
(Semafor jeshil) 
Aspekte te sjelljes  qe duhen perkrahur -Humorizmi qe zoterojne, i ndihmon te zene shume miq. Arrin te krijoje nje atmosfere feste tek ata qe i rrine prane, duke thyer cdo tension. 
(Semafori kuq) 
Aspekte te sjelljes qe duhen krasitur- Nese e perdor humorizmin per te perqeshur femijet e tjere ose kur nuk degjon mesuesen.
                                                  


Ajo eshte llafazane 
(Semafor jeshil) 
Aspekte te sjelljes  qe duhen perkrahur -Duke hyre ne kontakt me me te ndrojturit, arrijne ti perfshijne ne bisede.             
Semafor i kuq) 
Aspekte te sjelljes qe duhen krasitur- Flasin gjithnje jashte temes dhe  irritojne keshtu mesueset .Lerini te shfryjne duke i regjistruar ne kurse kercimi ose recitimi.

:-)

Ju pershendet Elda!
Shfletoj kohen kur Edi ishte vetem 9 muajsh. E lexoj me poshte: 
... zgjohet shume naten keto kohet e fundit edhe dy apo tre here te pije qumesht (Edin e ushqeja me gji) fle nje cerek ore dhe rri nje ore zgjuar, pra rezultati vetem dy ore gjume kete muaj cdo nate. Zot kur ngrihem te bej kafen e mengjesit e bej permendesh dhe mekanikisht. Keshtu sic e kam nisur do le ndonjehere gazin hapur dhe do gjejme belane :-( Cfare s'do te jepja per nja tre ore gjume te panderprere! 
Pak kerkime ne WEB dhe ja cfare duhet te bejme: 
Ushqimi me gji (sipas kerkesave te bebes, pra jo me orar) ne rast se zgjat me shume se 4-5 muaj prodhon shume shpesh keto lloj situatash. Ne te vertete jane te shumte femijet, te cilet me kalimin e kohes  nuk tentojne te rrallojne kerkesat per qumesht gjiri, por vazhdojne te pijne rregullisht edhe gjate nates. Nderkohe vihet re se pas 5-6 muajsh verifikohet nje dukuri qe i shtyn te vegjlit te kerkojne me shpesh kontaktin me nenen sidomos gjate nates: Ankthi i ndarjes.
Kane frike se do te humbin pushtetin mbi nenen prandaj bejne ate qe quhet Gjume Roje, gjate te cilit zgjohen me shpesh, per tu siguruar qe nena eshte aty dhe te rifitojne kontaktin qe u siguron lidhja e thithjes se gjirit. Nena qe kuptohet eshte e lodhur, nuk e ka me shume qejf kete loje, i jep gji por e ben kete ne nje menyre te pasigurte. I vogli  si nje sfungjer e thith kete pasiguri, qe konfirmon me se miri ankthin e tij dhe kapet akoma me shume pas gjoksit, ne rreth vicioz qe vazhdon ne pafundesi.
Mos u lodhni kot, nuk ka asnje metode te bute (soft) te cilat bindin natyrshem dhe gradualisht te voglin ta rralloje gjivaktet e nates. Perkundrazi nese tentojme te marrim kete rruge, tek femija ngjallet me shume ankth dhe zgjohet akoma me shpesh. Ekzistojne vetem dy menyra per te zgjidhur kete situate:
* O do te mesohemi me idene se kjo gje do te zgjase deri sa femija te mbushe dy vjec dhe femijen, duhet ta mbledhim mendjen, ta kenaqim sipas deshirave te tij,
* Ose do ti biem shkurt: e thene me hapur "do ta leme te qaje", e di qe na dhemb zemra kur bejme nje zgjidhje te tille, por jeta i ka keto... sidomos jeta me femije.

:-)
Ju pershendet Elda!
Sot gatuajme... gatuajme...
Qofte me karrota. :-))

3 luge gjize
3 karrota
1 luge kafeje trumze (timo) erez) ne mungese majdanoz
2 luge djathe kackavall te grire
shkopinj (cibuk) me susame
pak kripe

Pergatitja 15 minuta 
Qeroni dhe grini karrotat, verini ne nje tas, shtoni, gjizen, kripen,trumzen, cibuket me susame, dhe punojeni mire masen. Me duar jepini formen qe deshironi, rrotullojeni tek cibuket e shkoqur dhe vendosini ne frigorifer per 10 minuta dhe sherbejini ne tavoline ashtu sic jane pa i skuqur, zjere apo pjekur :-)))) Do ve fotot sapo te mundem. 

Edhe ti po te ishe, te haje fasule perdite nuk do te te merziteshin, edhe pse i adhuron fasulet? - keshtu me tha kumbara jone qe nuk limitohet t'i jape vetem emrin Aides, vajzes sime gati 5 muajshe, por edhe keshilla fantastike per papen. :-) Pra  kur ti zjesh perimet e goces, mos ver gjithnje te njejtat, alternoji : 
Fig .1 
                                                                    
    Zjeni perimet si me siper, sot ndryshova perimet perdora kunguj dhe patate, sic e pate edhe ne video ime bije e shijoi ne maksimum :-) Sekreti? Ne 2kg uje dhe perime hedhim 3-4 kokrra kripe te trashe.                                                                          

                                                                          fig.2

Ndajme  perimet e zjera dhe nje pule te plote, te ciles i kemi hequr pas zierjes kockat dhe e kemi copetuar, i ndajme nga lengu i tyre, i kullojme dhe i hedhim ne tasa te vegjel dhe i bejme gati per ti futur ne frizer.                                                                   

                                                                              fig.3


                                                                     


                                                                       
                                                                                fig.4


Ndersa si ne fig 4, 5 dhe 6, lengun e hedhim ne format e akullit plastike te cilat gjenden ne frizerin e pothuaj gjithe kalorifereve ( Ne mungese perdorni qeska plastike me kuadrate per te formuar kubat e akullit, keshtu nuk do te humbisni kohe te cmuar)

                                                                                fig.5


                                                                    fig.6
                

                                                                             
 Lengun ne forme kubash akulli  pasi e kemi ngrire i hedhim ne tasa te vecante me etikete siper te cilave shkruhet emri i lengut sipas llojit psh: leng karrotash, leng mishi, leng patatesh, etj.  Kesaj radhe gatova sa per dy jave dhe ne akull lengu, perimet dhe mishi pervecse jane me te sigurta se kurre, mjafton te perdoresh cdo dite nga pak doza derisa pesha e papes per vakt te arrije 200g. Mund te marrim pak patate, pak karrota, kuba akulli lengu mishi ose lengu perimesh dhe ti nxehim te perziera te gjitha se bashku. Djath i grire, pak vaj ulliri, pluhur misri dhe tapioke dhe iam iam ben Aida (shih videon ne fillim te artikullit) ahaaaa me ne fund se po regretonte goca, po kthehesh nga papa tek gjiri  lool... ne vend qe te bente perpjete, po e merrte per tatepjete.... dhe e gjitha kjo per 3 kokrra kripe :-))))  

                                                                           fig.7


Nese ngel dicka nga kremi dhe bebi nuk e ha te gjithe papen, ate qe ngelet hidhjani siper makaronave te shurtra, nje mrekulli sidomos po ti shtoni makaronave pak djathe te grire. :-)
Ju pershendet Elda!

... dhe per ne qe marrim avionin... :-) 

Ky eshte viti i dyte qe "e perze" me pushime tim bir tek gjysherit ne Shqiperi! 
Para tre vjetesh nuk do ta mendoja kurre se do te flinte qofte edhe nje ore pa mua. Kur mori avionin per here te pare vetem me gjysherit, une kisha shpalosur shamine e loteve, ndersa shihja se ai mezi priste te clirohej nga nje nene gjysme e cmendur si une. 
Xheloze?- do te pyesnit ju. 
Me shume se xheloze sidomos kur mbremjeve i kerkoja te dilte ne konference virtuale me skype, na thoshte: - C'kemi mami, c'kemi babi? Ika tashi se do luaj me shoket! 
Ose per te mos i bertitur dhe ta linim perseri vitin tjeter te shkonte me pushime, mundohej me kot te mbante kollen qe i gerricte gryket :-) 
Mami he ju ka merzitur?- pyesja gjithe ankth une, se e di cfare lloji e kam pjellen time. 
- Jo me mam, - me thoshte vjehrra ime. - Ja ben nanes se vet femija! :-) 
Pra edhe nje hall qe kisha e hoqa!

video


Jam e sigurte qe me durimin e gjysherve, nota ne sjellje do jete 10 me yll. Me ne fund pak kohe per veten (pa i bere hesapet me hanxheshen time 4 muajshe, Aiden)! S'e duroj dot me pasqyren qe kriset nga pamja qe ka perpara :-) 
Dhe ja ku niset perseri, kap per dore gjysherit dhe ben perkthyesin me stuardesat dhe kontrolloret (krenar se jemi te paret qe i jemi drejtuar kuestures se Bergamos, per dokumentat qe duhet te kene ne dispozicion gjysherit, per kujdestarine e femijes) duke marre me shume besim nga ta, me shprehjen e shoqeruar me shenjen e OK- it,  "documenti perfetti, dokumente perfekte", sesa ka marre per shtate vjet me radhe nga mami i vet, qe kujton se e mban akoma ne preher dhe se nuk "shkon dot vetem as deri ne banje",  kalon kontrollorin pas nja gjysme ore muhabeti te embel me stuardesen e bukur, e cila e terhequr nga fashion e tim biri, ka bllokuar radhen e shqiptareve, qe fillojne te shfaqin shenjat e para te nervozizmit. 
Dhe ja ku ngec sharra ne gozhde: 
Edukata ashtu si Edi im ka marre fleten e kampit :-) 
Siti TripAdvisor ka bere nje sondazh mbi rreth 5 mije udhetare qe udhetojne me trazovace ne avion.
Rremujaxhinj, i leme te vrapojne neper korridore a mos me shume, nuk u flasim kur marrin me shkelma sediljen para, e normal qe kush e ka mesuar keshtu???? PRINDIIIIIII LOL te thuash ti, se i beme paret avione, jemi rritur ne aeroporte dhe cdo dite fluturojme sic hame buke me djathe e na eshte bere shprehi menyra e te sjellurit ne lartesi.  
E pra dhurata ime per 1 Qershorin eshte pikerisht paketa e keshillave qe mund ti jepni me vete camarrokut tuaj.

Programoni spostimet: ne menyre qe te merrni nje fluturim pa ndalesa pra te drejtperdrejte edhe pse kushton me shume) dhe nese eshte e mundur te prenotoni nje vend-dritare, te asistosh ne uljen dhe ngritjen e avionit eshte nje eksperience e mrekullueshme. 

Shpjegoni para nisjes:  cdo te thote te marresh avionin dhe te presesh ore te tera ne aeroport. Planifikoni se bashku nje nje liste per te kaluar kohen e lire. 

Pergatisni nje cante shpine qe mund ta mbaje ne kabine ku keni futur panine te vogla per zemer, ndonje karamele (per boshlleqet e ajrit, per ndryshimet e presionit te ajrit ne ngjitje dhe zbritje) nje liber per te lexuar, mundesisht me ilustrime) nje album per te ngjyrosur, lapsa dhe kolora per ngjyrosje, videolojera me kufje, per te mos bezdisur me muziken e tyre pasagjeret e tjere. 

Cojeni ne banje: para se te hipe ne avion, meqenese kur jepet urdhri per te lidhur rripat veshtire se do te hiqen per tu ngritur nga vendi deri ne ulje te avionit. 

Nje surprize e vogel e premtuar per ne fund kur jane bere te mbare, ne fund te cantes se dores, mund te jete dicka, qe lejohet ne mbikqyrjen e kontrollit ose nje akullore e premtuar kur te zbresim) , zbut edhe me te axhitumit. ( kur marrim fjale nga turqishtja pse te mos marrim dhe nga italishtja lol ... )
  
Mos harroni te vini video me skenat qe ju kane zene me ngushte ne publik nga camarroket tuaj tek ky grup Bebe & Vogelushe  :-))))))
Ju pershendet Elda!1) Llojet e zileve te alarmit dhe evakuacionit

Ne raste ZJARRI: - Zilja bie ne menyre te vazhdueshme dhe te panderprere. (Te boshatiset menjehere ndertesa)

Ne rast TERMETI:
Ne momentin e lekundjeve - zilja e shkolles bie ne menyre te panderprere (te gjithe poshte bankave)

Pas lekundjeve- zile e panderprere (te boshatiset  menjehere ndertesa)

REJA TOKSIKE: zilja e perhershme (te mbyllen menjehere dyer dhe dritare, qendrohet ne klase ne pritje te urdhrave, duke qendruar te qete dhe ulur).Menyra e boshatisjes (Evakuimit)
- Ne rast rreziku do ti bihet ziles dhe kur te degjohet kjo e fundit, do te boshatiset klasa, ose ne rast te rese toksike duhet te rrime ne brendesi te klases.
- Urdhri duhet ndjekur menjehere, duke ruajtur qetesine.
- Eshte e nevojshme te mos levizen nga vendi cfaredolloj objektesh (canta, libra ...etj)
- Nxenesit duhet te lene klasen, pas nxenesit qe eshte ne kryeradhe ose me sakte nxenesi qe ndodhet me afer deres se klases te ndiqet nga nxenesit e tjere te cilet te kapur dore per dore formojne nje zinxhir per te mbajtur nje hap te njetrajtshem (uniform).
- Nese nje nxenes gjendet ne tualet ose ne korridor, duhet te arrije sa me shpejt deren e urgjences me te afert, pa u perpjekur te arrije klasen e vet.
- Per cdo kat nje i rritur duhet te koordinoje operacionet e evakuimit dhe eshte i detyruar te kontrolloje edhe nevojtoret ne rast se ka mbetur ndonje nxenes brenda tyre.
- Nxenesit me aftesi te kufizuara duhet te shoqerohen nga asistentet edukatore (ne shkollat ku mund te jene) dhe nga prezenca e nje te rrituri tjeter.
- Mesuesit e pranishem ne momentin e rrezikut duhet te koordinojne operacionet e boshatisjes, te marrin regjistrin e klases i cili permban ne faqet e fundit modulet e sigurise, te coje klasen jashte nderteses, dhe te ndihmoje nxenesit ne veshtiresi.
- Mesuesit duhet te arrijne piken e sigurise relative jashte nderteses.
- Pas evakuimit (boshatisjes) kur i gjithe trupi shkollor te jete jashte nderteses, mesuesi do te plotesoje MODULIN E EVAKUIMIT i cili permban te dhenat relative te numrit te nxenesve te klases se tij, numrin e nxenesve presente jashte nderteses dhe numrin e atyre nxenesve qe mungojne duke ia dorezuar pergjegjesit te caktuar.
- Personeli i rojes duhet te hape te gjitha dyert e kangjellave te jashtme, per cdo rast te mundshem te nevojes per kalimin e ambulances dhe mjeteve te shpetimit si dhe per te lejuar daljen e nxenesve nga oborri i shkolles.
- Gjithashtu personeli i rojes nuk duhet te lejoje ne ambjentet e shkolles asnje prej personave qe nuk bejne pjese ne skuadrat e shpetimit.

                                                            EVAKUIMI
                                                     Keshilla per sjelljen e nxenesve.

- Me te degjuar renien e ziles nxenesi i kryeradhes i cili eshte ngarkuar gjate provave te evakuimit per kete gje, duhet te kuptoje se c'po ndodh.
- Nxenesi i kryeradhes duhet te marre tabelen e rrumbullaket dhe pergatitet te udheheqe klasen drejt daljes.
- Te gjithe nxenesit duhet te lene cdo objekt aty ku ndodhet dhe te pozicionohen pas nxenesit kryradhe.
- Sapo te njihen shkaqet e rrezikut dhe udhezimet e duhura, nxenesit kryeradhe udheheqin klasen drejt daljeve te aferta duke i drejtuar ata me ane te tabeles rrumbullake.

Nxenesit duhet te ecin te kapur per dore dhe ne radhe indiane:
DUKE RUAJTUR QETESINE
 NUK DUHET ASNJEHERE TE VRAPOJNE

- Nxenesit qe jane caktuar ne fundradhe duhet te sigurohen qe ne klase nuk ka mbetur asnje nxenes dhe ne rast se kane mbetur duhet te lajmerojne menjehere mesuesit ose bashkepunetoret e shkolles per problemet e mundshme.
- Nxenesit fundradhe duhet te mbyllin dyert dhe te gjithe nxenesit duhet te arrijne ti bashkohen grupit te mbedhur i cili formohet jashte shkolles.

MESOHUNI DHE BENI PROVA PER TE NJOHUR AMBJENTET E SHKOLLES.
MOS LEVIZNI ASNJEHERE NE DREJTIM TE KUNDERT TE GRUPIT.

Nxenesit qe kane mbetur ne klase duhet te arrijne menjehere grupin jashte ambjenteve te shkolles duke ndjekur udhezimet e duhura per kete rast (ose shigjetat me ngjyra ne dysheme).
Ne rast se mungojne ate dite nxenesit Kryeradhe dhe Fundradhe hyjne ne fuqi normat relative te sajuara pikerisht per kete rast.

PAPEN KRYESORE E GJENI PO TE KLIKONI KETU PAS SHTATE DITESH QE KENI NISUR USHQIMIN E NGURTE 


PRA 4 MUAJSH - shih artikullin. NISIM ME PAPAT YESSSSSSSSSSS LOL (Papa e pare)

+ 4 MUAJSH E 7 DITE - liofilizat ose homogjenizat mishi pule, gjel deti ose lepuri. Mund ta pergatisni edhe ne shtepi te zjere fort e pastaj kalojeni ne mikser, por kur e grijme ne mixer futet ajer dhe femija tret ushqimin me veshtiresi. Nena te shohe e te beje vete :-) Fillohet diten e pare nje luge tek supa e perimeve ose papa, diten e dyte dy luge, diten e trete tre e keshtu me radhe derisa te mbaroje kavanozi.

+ 5 MUAJSH -  plus shtoni disa luge me pasate perimesh (perime te grira pa leng)

+ 6 MUAJSH - Do te zevendesojme GJIVAKTIN E DARKES  me nje pape tjeter qe quhet (PAPA E DYTE) e do t'ja japim femijes ne oren 7.30 te mbremjes. Pergatitja eshte e njejte me papen e pare qe e gjeni ne kete link NISIM ME PAPAT YESSSSSSSSSSS LOL (Papa e pare) por do variojme me brumerat pervec pluhurit te misrit dhe tapiokes, pluhurit te orizit do te shtojme makarona te imeta triplo zero, krem orizi ose (llapa) ose bollgur (semolino) ose krem pluhur multicereal apostafat per bebe. Na shkruani tek Bebe & Vogelushe ne Fb dhe ne gusht do t'ju bejme te mundur ti keni ne dore. Ne papen e dyte e cila jepet ne darke femija duhet te haje me lehte prandaj nuk futim ne supe mishin por gjysmen e nje kavanozi homogjenizati djathi ose djathe bebe (nje pakete) dhe gjysmen tjeter me mish te bardhe pule, gjeli deti, lepuri. E shkrijme ne supen e nxehte dhe e leme te ftohet. Gjysmat e kavanozeve qe ngelin futen ne frigorifer dhe perdoren vetem brenda 24 oresh me tej hidhen dhe nuk i jepen femijes, ose i shtojme ne ushqimin e babit dhe mamit :-) Pas buke frute e grire ne rende (jo ne mixer se merr ajer) ose ne kavanoz homogjenizati. 

+ 6 MUAJSH E LART - Supe me mish dhe perime 200- 250 g. plus makarona te imta, bollgur ose krem pluhur multicereal. Nje luge kafeje vaj ulliri, dy luge kafeje djathe kackavall pa kripe. 

+ 7 MUAJSH - Mish i fresket 30-40 g i ziere ne avull dhe i grire. (vici, lope, pule,gjel deti, lepuri) Per zemer mund te fusim kos i bardhe me ose pa fruta, plus biskota, ose leng frutash, ose qumesht me biskota.

+ 8 MUAJSH -  plus 40g proshute koto , pa konservante, 50g mish i fresket i gatuar ne avull dhe i grire, ose 60g peshk i zjere ose ne zgare i grire ( peshk hake (nasello) merluc, peshk i vetmuar (sogliola). 8 muajsh mund te futen edhe fasule, thjerza, qiqra etj)
Kur i ka mbushur 8 muaj FILLOJME TI JAPIM PAK TE VERDHE VEZE Te verdhen e vezes mund t'ja hedhim edhe tek supa me makarona te imta. 1-2 HERE NE JAVE jo me shume.Edhe ketu duhet te kemi kujdes nje maje luge diten e pare , dy diten e dyte, derisa te arrije te haje te gjithen.
Veza e plote ashtu si dhe qumeshti i lopes nuk duhet ti jepet femijes para se te kete mbushur vitin e pare te jetes.

Fig.2
Duke pare nevojen urgjente per te'i kushtuar pak kohe vetes, se ngela duke qeru patate e karrota, vendosa te harxhoj paraditen e sotme duke ndare ne racione perimet e papes se goces per nja nje jave dhe duke i futur ne akull(fig.2) . Aman se vdiqa per nje kafe lokali kam kater muaj pa dale ahaaaaaaaaaaaa!
12 MUAJSH - Makarona per te rritur ose pilaf,  te konditur me vaj ulliri, domate dhe djathe kackavall pa kripe i grire. Ne kete moshe femije mund te haje pa problem ne darke , gjize te fresket pa kripe, certoze dhe rabiole lloj djathrash krem pa kripe. 

SHEQER DHE KRIPE ASNJEHERE PARA MBUSHJES SE VITIT TE PARE TE JETES. 

Kripa dhe sheqeri nuk duhet te shtohen absolutisht vitin e pare te jetes se femijes. Perimet ne vetvete permbajne kripera. Sheqeri eshte karbohidrat qe i jep foshnjes energji boshe ose sic quhen ndryshe fallco. prish dhembet dhe rrenjet e reja qe sapo po formohen pra kesisoj pervec se i panevojshem eshte edhe i demshem. Frutat ne vetvete permbajne sheqerin e dobishem ose sic quhet ndryshe fruktozin. Pra as kripe as sheqer ne vitin e pare te jetes. Pergatitjani papen ashtu sic eshte ne glob me pak djathe kackavall pa kripe dhe vaj ulliri, po nuk e hengri me pershtyni ne fytyre :-) kjo nuk vlen per bebat qe na kane ngjare ne prinderve kur ishim te vegjel :-) se mos filloni e me pershtyni ahaaaaaaaaaaaa Ti leme shakate une me djalin tim sa ishte nje vjec nuk kam pasur asnje problem sepse i futa ne te ushqyer si frutat dhe perimet nje e nga nje. Kur u be 2 vjec gabova dhe i thashe nje mikes sime cuni im se pelqen shume peshkun , qe atehere ai per vite me radhe nuk e ka ngrene duke me thene .... jo se peshku me ban per te vjell.... tani kam filluar t'ja fus peshkun dhe perimet tek qoftet, provojeni she do habiteni si kane per ti perlare :-))))


Nese nuk ka alergji nga peshku atehere do kete probleme me tretjen duhet filluar me peshkun ngjyre portokalli salmonin. Une per fat kam nja dy jave qe ja gatuaj tim bir dhe i them bashke me babin (eshte shume e rendesishme qe prinderit te jene me nje mendje dhe te mos kundershtojne njeri tjetrin ne sy te femijes) po provoje nje here po s'te pelqeu hidhe ke tavlla, nje here dy here kjo pune dhe ka filluar ti haje si frutat dhe perimet e sidomos peshkun. I themi te lidhim bashke nje marreveshje une do ti hedh pak me shume kripe, ti do ta provosh. Cte bej i duhet dhene pak krahe :-))) mire me tha hidhi kripe ta shof une, i hodha hengri nje maje luge, ama diten tjeter hengri dy e keshtu me radhe me femijet duhet cik durim edhe pse me vete thua s'ke faj ti jo , do Ramizin me Miten time te fusin kopace qe te hash ahaaaaaaaaaaa. Me femijet duhet durim, liri te zgjedhe, pak leshim litari dhe sidomos perseritje, perseritje perseritje. Perseritja eshte mema e ngrenies :-))))


+ 12 
E shoh qe ben tentativat e para per te ecur, e shoh te lekundet e me pas te hedhe hapat e para. Zakonisht kjo etape fillon rreth 12 muajve, por disa femije fillojne me pare (rreth 9 muajve) disa te tjere presin deri ne 18 muaj. cdonjeri prej prinderve eshte i ndergjegjshem per kete ndryshueshmeri. E dine shume mire qe s'duhet te vene ne perballje gjithsesi une me Edin thelle-thelle ishte e pamundur te mos beja krahasime me bebat qe shihja rruges.
Nderkaq kerkoj material dhe lexoj nga pediater italiane se ta stimulosh femijen te ece, e pershpejton shume ngritjen ne kembe. Kjo nuk do te thote qe te ngreme per sqetullash femijen dhe ta (bejme te ece) por ta leme te pengohet pa sforcime, ta leme te lire te eksploroje.

I porsalinduri zoteron aftesi te lindura motorrike dhe edhe pse nuk eshte i pavarur, levizjet e tij nuk jane te rastesishme por funksionale; perfaqsojne eksplorimet e para te stervitjes. Per kete u keshilloj prinderve te shohin me respekt te madh sforcimet dhe pengimet e femijes.. Nuk po shqelmon, po merr masat e qendrimit te vet ne bote." Dhe menyra me e mire per ta shoqeruar eshte ta mirepresim me gezim dhe interes eksplorimin e tij. Pengimi nuk ndikon aspak ne aftesite e tij motorrike te ardhshme: fillon vone apo heret te ece, ecuria e zhvillimit mbetet e njejte, jane thjesht etapa te detyrueshme per tu kaluar nga cdo femije" 

Mosha: 4 -5 muaj 
Skeda Dietike 
4 muajsh ora 12.30


Fillojme mamacka? :-) 
Bebi deri tani merr rreth 5-6 gjivakte. Sot do te zevendesojme gjivaktin e drekes me papen e ores 12 te drekes.  

PAPA E PARE- ORA 12.00 DATA 18 MAJ (varion sipas moshes se bebes) 

Marrim 3 perimet kryesore te papes se pare:
- patate,  
- karrota,  
- kungulleshka jeshile  
(nga 1 per cdo lloj) 
- 3-4 luge gjelle me krem orizi 
- ose misri dhe tapioke  
- nje luge kafeje vaj ulliri per bebe 
- nje luge kafeje djathe kackavall i grire pa kripe 

Pergatitja: 

Perimet, lahen me sode buke, me kujdes dhe priten ne copa te medha qe te mos humbin vlerat ushqyese por ti lene ato ne ujin e supes se perimeve). Matim me kujdes 1kg uje te ftohte dhe e hedhim ne tenxheren e vogel te posacme vetem per bebin, hedhim perimet e prera dhe e leme te zjeje deri ne momentin kur lengu te jete reduktuar ne 500g. E filtrojme me kullonjesen e vecante dhe menjane ne mikser frullojme perimet pa leng. Hedhim ne tenxheren e vogel qe perdorim vetem per bebin  180-200g lengun e filtruar (te nxehte) dhe gjysmen e perimeve te grira holle nga mikseri. Shtojme ne forme shiu dhe perziejme shpejt per te mos formuar kokrriza kremin e orizit ose kremin e misrit dhe tapiokes. Sperkatim me vajin e ullirit dhe djathin e grire. Deri ne muajin e 12-te ushqimit te foshnjes nuk i hidhet as kripe as sheqer. Edhe ne vitet qe vijne keto dy perberes nuk duhet te perdoren vecse ne doza te reduktuara. Fillimi i papave te foshnjes eshte rasti me i mire per te ndryshuar zakonet dhe menyren e gabuar te ushqimit edhe per pjestaret e tjere te familjes.

Kujdes! 
Nese bebi nuk e pranon lehte lugen mos kembengulni, ndryshe do te kontribuoni ne nje afrim te gabuar te bebit tuaj me ushqimin! 


Rrofte  Papa e pare, nje hap i vogel per beben tuaj  
por nje HAP I RENDESISHEM PER DJEPIN E NJEREZIMIT (lol) 

Kini kujdes para se ti jepni papen e pare bebit flini mire perpara, se vertet do kenaqet dhe do qetesohet por do ngrihet naten shume here sepse e ka te veshtire te shkarkohet, sic bente kur ushqehej ekskluzivisht me gji. Nga 4-5 here ne dite qe bente pupune tani e ben vetem 2 here! :-)

Teme e bukur sot tek B&V!
Gjivakte per dy. (lol) megjithese nuk eshte aspak per te qeshur te pakten per nenen. Por ju siguroj se mund te buzeqeshni. :-) Pret dy binjake dhe deshiron ti ushqesh me qumeshtin tend?
Mos kini frike: nese je ne gjendje te prodhosh qumesht per dy.

Ideja e shumeperhapur se nje nene nuk mund te ushqeje me gji dy binjake eshte e gabuar prej se ciles duhet te largohemi. Menjehere pas lindjes nese mundohemi qe bebet te kapin gjirin sipas kerkeses se tyre dhe jo sipas deshires sone, organizmi i nenes kalibron prodhimin e qumeshtit ne menyre qe te ngope te dy bebet. Le te shohim se cfare duhet te kemi parasysh.

Ta nisim me kembe te mbare!
Nese nena dhe binjaket jane mire me shendet, gjivakti i pare mund te realizohet menjehere pas lindjes, si ne rastin e lindjes natyrale ashtu dhe ajo me operacion cezarian. Gjate qendrimit ne spital dhe roooming in (mbajtjes se bebes ne dhome) nenes i behet e mundur te vere re sinjalet e para te cilat lajmerojne gjivaktin, atehere kur binjaket hapin dhe mbyllin gojen, kthejne kokat si per " te kerkuar dicka", cojne duart ne goje ose nuk jane te qete.
Ne rastin kur femijet kane nevoje per kurime te posacme dhe probleme me shendetin e nuk mund te rrine prane nenes, per te stimuluar qumeshtin duhet terhequr qumeshti me pompe, eshte mire qe kjo e fundit te jete e posacme model profesional dopio, i cili i krijon kushte nenes te terheqe qumeshtin nga te dy gjinjte njekohesisht.
Per te arritur te mbahet ne nje nivel te mire prodhimin e qumeshtit derisa binjaket te thithin vete, operazioni i mesiperm duhet perseritur 8-10 here ne harkun e 24 oreve dhe eshte e rendesishme te terheqim qumeshtin te pakten nje here edhe naten, moment kur prodhimi i prolatines ( pergjegjese per ardhjen e qumeshtit) ne trupin e nenes kap nivelet me te larta.

Cfare duhet te bejme kur nje femije ka parazite? 

Para se gjithash duhet t'ju kujtoj se morrat nuk provokojne asnje rrezik per shendetin. Meqenese ju qetesova mbi kete po ju kujtoj, se para se te nisim trajtimin e tyre, duhet te kontrollojme te gjithe pjestaret e tjere te familjes. Produktet me te mira jane locionet ose xhel me baze Permetrine, Piretrine dhe Malationi gjenden me lehtesi po ti shkruani grupit  Bebe & Vogelushe dhe produktet farmaceutike te posacme ju arrijne ne muajin Gusht 2012 ne Shqiperi. Lereni te veproje antiparazitarin te pakten per 10 minuta dhe gjithashtu duke verejtur dhe lexuar me kujdes letren ilustrative te produktit. Trajtimi me shampo te posacme nuk rezulton shume efikas sa ai antiparazitar. Eshte mire te perseritim trajtimin pas 7-10 ditesh. Ne rast se trajtimi nuk funksionon, atehere duhet te ndryshojme tipin e antiparazitarit.

Pas trajtimit me antiparazitar nje rregull i mire eshte te kontrollojme dhe te sigurohemi qe nuk kane mbetur me therriza ne koke duke perdorur nje kreher me dhembeza te mprehta ose duke i shkeputur me dore, pasi kemi praktikuar nje shplarje solucioni te pergatitur me uje dhe uthull 1:1 . Eshte shume e rendesishme qe femija te mos kete me asnje therrize ne koke para se te kthehet ne shkolle.

Si te trajtojme teshat dhe objektet e infektuara? 

Kreherat dhe furcat lahen me uje te nxehte dhe shampo antiparazitaredhe lihen ne nje legen te vogel me uje.
Carcafet, nenkrejset, peshqiret e duarve, teshat e trupit, shallrat dhe teshat e tjera duhet te lahen te gjitha ne lavatrice me temperature me te larte se 60° . Te gjitha ato rroba qe nuk arrini ti lani duhen futur ne qeska plastmasi per gati 15-20 dite. Thithni me ane te fsheses me korent mikrobet nga divanet, kolltuket, sidomos ato ne pambuk. Kalojini siper me nje peshqir te vjeter te lagur here pas here ne nje kove me uje(2kg) dhe uthull te bardhe(2 gota).

Perfundime: 

Parazitet e kokes nuk jane shenje e higjienes jo korrekte dhe shfaqet ne te gjitha shtresat sociale dhe ekonomike.
Perhapja e infektimit nuk varet as nga gjatesia e flokeve as nga frekuentimi apo numri i larjeve te kokes.
Nuk paraqet asnje rrezik per shendetin e femijeve dhe nuk jane transmetuese te asnje lloj semundjeje.
Parandalimi dhe mbajtja nen kontroll e dukurise duhet te bazohet ne kontrollin e perditshem te kokes, gjithmone ne ambjentet familjare dhe jo ato shkollore. Asnje nuk duhet te preke me dore femijen per ta kontrolluar dhe kjo e fundit nese nuk eshte akoma ligj le te hartohet. 
 
Ja dicka qe nuk do ta gjeni ne libra;  
Si tutelohet komuniteti? Eshte mire dhe ne kete rast Bébe dhe Vogelushe u ben thirrje te gjitha shkollave ne Shqiperi te shperndajne tek te gjithe prinderit pusulla ku paralajmerohen te kontrollojne cdo dite koken e femijeve te tyre per te realizuar secili prej tyre trajtimin antiparazitar (Bebe & Vogelushe lejon fotokopjimin e ketij artikulli nga te gjitha komunitetet shkollore ne Shqiperi ne rast se ju duhet) 
Ju pershendet Elda!

Cfare jane parazitet e kokes? Po morrat?

 Paraziti i kokes eshte nje insekt 2-4 milimetra , qe jeton dhe shtohet vetem ne koken e njeriut dhe ushqehet me gjakun e tij. Femra depoziton deri ne 10 veze (therriza) ne dite. Nga cdo therrize, pas 7-8 ditesh do te lindin kafshezat e rritura.
Paraziti i kokes eshte infektimi nga morri dhe godet vecanerisht femijet. Shperthimet epidemike ne fakt regjistrohen ne numer te madh ne komunitetet shkollore.

Si transmetohen parazitet?


Perhapja realizohet ekskluzivisht nepermjet kontaktit, me rralle nepermjet kreherave, furcave dhe kapeleve. Morri ne fakt nuk kercen dhe nuk fluturon dhe mund te jetoje larg kokes se njeriut e shumta 1-2 dite.

Si parandalohet? 

Ne pergjithsi nuk ekzistojne masa parandaluese   per te penguar ngjitjen e morrit.
Menyra me e mire per te reduktuar sa me shume pranine e paraziteve dhe te vezeve te tyre eshte kujdesi i prinderve ne kontrollin e perhershem te femijeve te tyre, duke mundesuar keshtu verejtjen ne kohe te dukurise dhe duke i derguar femijet ne shkolle vetem kur trajtimi antiparazitar te kete filluar.
Theksoj gjithashtu se edhe trajtimet antiparazitare qe mund ti perdorim si masa parandaluese nuk sherbejne per asgje, perkundrazi rreziku shtohet duke rritur rezistencen e morrave ndaj produkteve antiparazitare.

Keto produkte duhen perdorur vetem ndaj individeve te infektuar.

Si kontrollohet lekura e kokes? 

Duke verejtur me kujdes eshte e lehte te gjenden therrizat, te gjata vetem me pak se 1 milimeter, te cilat ndryshojne nga zbokthi nga forma e tyre vezake, sepse shkelqejne, shqiten me veshtiresi nga fija e flokut me dore nje e nga nje, nderkohe qe zbokthi shkeputet lehtesisht, madje edhe duke fryre.

Pikat ku bejne fole me lehte therrizat dhe morrat jane ne qafe, ne temth dhe pas vesheve.

Ne driten e diellit dhe me ndihmen e nje lenteje zmadhuese, te kontrollosh therrizat behet me e lehte.


Ja dicka qe nuk do ta gjeni ne libra; 
Shfaqja e paraziteve te kokes nuk eshte ne shumicen e rasteve shenje e higjenes se keqe dhe godet te gjitha shtresat sociale! Prandaj asnje mos te gjykoje dhe sidomos t'jua peshoje femijeve kete fakt, qofshin tanet, qofshin te miqve tane! Peballojeni si dicka te zakonshme qe kalon me nje shampo te thjeshte (ne pjesen e dyte te artikullit do flasim per luftimin e ketyre paraziteve dhe per ate qe deshiron ta kete shampon e posacme, ne gusht Bebe & Vogelushe   do te jete ne Shqiperi, na shkruani dhe do t'jua sigurojme ne periudhen e veres) . 
Ju pershendet Elda!   

Mos pyet se cfare mund te beje vendi yt per ty, por cfare mund te besh ti per vendin tend! J. F. KENNEDY           

Edhe kete vit Bebe&Vogelushe do te mundohet te sjelle ne Shqiperi lodra per femijet e kopshteve te rrethinave te Elbasanit. Vitin e kaluar ky fat i takoi fshatit te Shushices (sapo te terheq videot e bera per kete rast do ti hedh ne grup)
Falenderoj kopshtin e Bergamos qe edhe pse nuk ka kohen e nevojshme, do te mundohet te ricikloje lodra per femijet shqiptare. Nuk eshte shume e di por para asgjese me mire dicka e vogel e modeste. Ju ftoj te gjitheve te perkrahin kete iniciative dhe te kontribuojne per kopshtet ku kemi kaluar femijerine. I ftoj per ndihme edhe miqte e mi qe punojne ne shoqata te ndryshme shqiptare te me shkruajne ne inbox nese arrijne te na sigurojne nje mjet transporti, qe arrin te beje rrugen e Kroacise te pakten dy here ne vit. Shpresoj te perkrahni iniciativen qofte edhe me nje copia e incolla ne statuset e tyre. Per cdo ndihme sado te vogel ju lutem shkruani ne inbox-in e Bebe & Vogelushe!

Perpiquni te ushqeheni me listen e ushqimeve te meposhtme nese doni kocka te forta per beben dhe per moperkeqsimin e skeletit tuaj. Nje grua shtatezane duhet te marre rreth 1200 mg Kalcium cdo dite ndryshe femija do ti marre ato nga rezervat e kockave te nenes.


Ku mund ta gjeni me shpesh kalciumin?    
 
Ushqimet       Kalciumi (mg per 100g ose 100ml)
Grana padano   1169 
Parmixhan rexhan  (djathe kackavall ne pamundesi pa shume kripe)  1159
Emmentaler  1145 
Lulekuqet (ne mars) 309 
Gjize lope                295 
Bajame                    240 
Mozarele bufale       210 
Fiq te thate               186
Spinaq                      170
Mozarele lope           160
Acuge dhe sardele te fresketa   148
Oktapod                                  144
Kos                                          125
Qumesht i skremuar                  125
Qumesht pjeserisht i skremuar   120
Qumesht i pa skremuar              119
Indivi                                           93
Portokall                                     49
Bizele                                          42
Fasule                                          31


Mungesa e Kalciumit shfaqet ndoshta me rralle se ajo e Hekurit por mund te kete pasoja per nje periudhe te gjate kohe si per nenen ashtu edhe te voglin. Universiteti i Sienes ka bere kerkime te cilat vertetojne se kur gruaja e nis ne shtatezani me pamjaftueshme ri te ketij minerali, per beben rriten rreziqet e kalcifikimit te struktures se skeletit. Kockat pra jane me te dobeta e delikate. Ky kapitull i perket pikerisht ketij minerali kaq te vlefshem, Kalciumit.

Ja dicka qe nuk do ta gjeni ne libra: 
Doni te dini nese keni nevoje per kalcium? Mendohuni sa lehte dhe kollaj ju del nga vendi kocka e kembes thjesht edhe duke ecur, ose kur e ndjeni se pesha e femijes behet e gati e padurueshme. Nese ju ndodh shpesh, atehere keni nevoje ta merrni kete mineral te cmuar. Dy llojet e djathrave ne fillim te listes jane pak te veshtira per tu gjetur ne Shqiperi. Ne vend te tyre perdorni djathin kackavall pa shume kripe. Nese deshironi ta merrni kete mineral nepermjet kapsulave apo pikatores me shkruani ne FB ne kete grup Bebe & Vogelushe Dhe do t'ju arrijne nepermjet sherbimit postar kudo qe jeni! 
Ju pershendet Elda!
A ESHTE GATI PER TE NISUR PAPEN?

Fillimi i mbare gjysma e punes!
Por kur te fillojme me papat (ushqimin per te rritur)?
Organizata Boterore e Shendetit rekomandon ushqimin ekskluziv me gji deri ne muajin e gjashte te jetes.  Per te nisur pastaj heqjevesin ( heqjen e ushqimit me gji.) Ky rregull vlen per te gjitha bebet???
Edhe po te arrije ajo dite e shumepritur, a do te pranoje te nise papen???
Sot ne ditarin e nje mamaje te papersosur B&V  shfletojme momentin kur nje bebe eshte gati te filloje me ushqimet e para (Papat).
.... dhe lexoj me poshte....

  keshtu qe kujdes! :-)

 


Ushqime qe shtojne qumeshtin? Shihni cfare gatova per dreke ose darke dhe gykoni vete:
21 JANAR - Tave kosi me pilaf
23 Jan - kos me fruta
29 Jan -  Supe e bardhe me limon, lakror me djathe dhe veze.
5 shkurt - caj me finok dhe buke me djathe dhe gjalpe pa kripe
16 shkurt - akullore artixhanale me kos (yogurt), biskota te ngjyera me mjalte
20 shkurt - peshk furre krap (orata) me sallate te gjelber pa limon
22 shkurt - Pershesh me qumesht dhe pak mjalte ne vend te sheqerit
26 shkurt - Polente me kerpudha dhe mish vici te njome i tiganisur ne salce pana guzhine.
3 mars - Makarona te shkurtra si pastico furre te perzera me pana, finoke dhe proshute ne kubike.
6 mars - Qumesht i ngrohte me dy brioshe, molle
10 mars - Pure patatesh te zjera ne shtepi me zemer gorgonxole te shkrire pasi e heqim nga zjarri, mish i zjere pak me nje dado vegjetale dhe me djathe feta krem te shkrira siper, banane.
11 - mars Penete (makarona) me ton dhe pana si dhe peshk i prere ne copa dhe karkaleca deti te shkuar ne hell.(kujdes duhet te menjanoni te gjitha frutat e tjera te detit kur ushqeni me gji)
17 mars - Kus-kus me mish qengji te pjekur pak dhe perziere me perime pervec specave.
24 mars - veze e rrahur me buke te zeze dhe ananas i karamelizuar.
29 mars - Lloje te ndryshme proshute, djath mozarele, domate dhe buke e thekur e lyer me vaj ulliri, krem-karamel.
6 prill - Qofte me oriz dhe djathra por jo te fermentuar, te pjekura ne furre, Karrota sade te ngjyera here pas here ne majoneze.
12 prill - Risoto me kubete te vegjel peshku sipas deshires, pure perimesh te zjera te nxehta me kubete gjalpi (ky i fundit hidhet mbi purene e nxehte dhe lihet te shkrije vete, gjalpi ne kete menyre eshte nje thesar i pacmuar sepse permban vitamine D3 ,prandaj gjalpi gjate dhenies gji te perdoret sa me shpesh te jete i mundur por ashtu sic eshte, i shkrire mbi ushqimet e nxehta ose thjesht klasikja, feta e bukes e lyer me gjalpe)
23 prill - Finoke te prere ne feta me pana te kaluara pak minuta ne furre dhe kubete gjalpi kur e heqim nga zjarri nje mrekulli me vete per prodhimin e bollshem te qumeshtit te nenes.
26 - Sallate me domate, veze te ziere, qepe e thate ne feta, majoneze te perzier me gjoks pule ne copeza tte prera me dore, mase kjo qe hidhet mbi sallaten e konditur me pak uthull, vaj ulliri dhe kripe.
1 maj - Maqedonia frutash dhe kos i embel me biskota.
6 maj - Makarona me ragù dhe nje sekret i vogel ( Merrni pak akullore me limon ndajeni ne gota te thella dhe te ngushta hapni nje kanace sprite dhe hidhni pak mbi akulloren, pijeni me pipeza) Edhe kjo e fundit eshte nje mrekulli per ardhjen e qumeshtit per beben, nuk do te shkeputet nga gjoksi per rreth nje ore e gjysme :-) E vertetuar!

Ja dicka qe nuk do ta gjeni ne libra: 
Pini sa me shume qumesht gjate periudhes se dhenies gji te bebes suaj. por ne momentin qe e shihni se trupi mesohet me te dhe nuk prodhon qumesht si me pare atehere nderrojeni per nja dy dite, zevendesojeni me lengje frutash ose caj, sidomos me uje dhe pastaj kthehuni serish tek qumeshti e keshtu me radhe. Pini sa ju pihet mos e detyroni veten te pinisepse do ngarkoheni me merak dhe stres se koti, keshtu qumeshti gjithsesi do te pakesohet. Kur gjivaktoni duhet ti lini fjalet e botes jashte deres dhe ta keni dyst. Asnje stres dhe do zoti pak diell, sepse diteve me shi qumeshti pakesohet dhe femija eshte nervoz dhe me dhimbje te forta barku :-( do hiqni ca po c'ti besh kohen nuk e kemi ne dore  :-)