Reklame

Periudha

Periudha pjellore

Ushqimet, receta për fëmijë

Ushqime, receta për fëmijë

Follow by Email

Facebook

Search

Loading...
Tekstet dhe disa nga fotot e ketij blogu mbrohen nga legjislacioni mbi te drejtat e autorit.. Powered by Blogger.

Followers

Klikimet totale te miusheve ;-)


Eshte semundje, qe une si injorante qe jam ne kete fushe e quaj "semundje qe te fut ujin nen rrogoz". Vjen pa e kuptuar pas tre ditesh temperature te larte qe mund te arrije edhe 40° , nuk prezanton asnje simtome tjeter dhe nena pothuajse asnjehere nuk e kupton qe behet fjale per te. Shpesh eshte shkak zenkash midis prinderve sepse zihen tre dite me radhe jo ma ftofe cunin, jo ma le ne korent gocen dhe pas tri ditesh pa gjume ja ku shfaqen pucrra ne te gjithe trungun e trupit pervec gjymtyreve dhe faqeve. :-))) 

Shkaktohet nga 'Herpes Virus njerezor di tipo 6B (HHV6B) nga muaji 6 deri ne vitin e 2-te jetes qe eshte prezent ne te gjithe boten dhe pothuajse e gjithe popullsia boterore e rritur rezulton sieropozitive ndaj tij.
Eshte ngjitese ne fazen kur femija ka temperature dhe ne fillim te shfaqjes se pucrave.Pasi kalojne tri ditet me temperature te larte 39°-41° fillojne ligeshti e pergjithshme, skuqje e grykeve, ftohje, pcrra te vogla te bardha afer bajameve, irritime, ose ndonjehere edhe me te vjella ose diarre. Rralle shume rralle mund te shfaqet dhe ndonje meningjit i formes se lehte.

Kurimi. Femijes i jepet Paracetamoli (Takipirina me pikatore ose suposte). Ndersa nje kurim me antibiotike mund te jete i nevojshem ne rast komplikimesh frymemarrje. Nese temperatura nuk ulet nen 41° mund te perdorim pak pika metamizol ose ibuprofen por ne kete rast duhet te nderpritet njeri ose tjetri. Pra jo te dy njekohesisht gjithmone nen kontrollin e rrepte te mjekut, asnjehere me koken tone ne rast temperaturesh te larta. Eshte shume e nevojshme qe ta hidratojme femijen, pra sa me shume uje. 

Ne rast se temperature vazhdon te rritet dhe femija paraqet te dridhura konvulsive, freskojme ballin e femijes me akull , asnjehere ne kontakt te drejtperdrejte me lekuren, zhvishet femija, hiqet pelena sepse e ul temperaturen te pakten 1° dhe veme pelene stofi ne rast se keni hall se ndyn, sfungjerime me uje te fresket 
dhe menjehere te cohet femija per kontroll tek mjeku. Ne rast se femija paraqet dridhje konvulsive pa temperature dhe keto dridhje zgjasin me shume se 10-20 min, nese ju ndodhet ne shtepi i jepet diazepam 0.8 mg/Kgme retale ose endovenoze dhe menjehere cohet femija ne ndihmen e shpejte me te afert.

2 comments:

Anonymous said...

vajza ime e madhe ishte rreth 7 muajshe kur ime me e cla po e mbante me therret ne telefon qe goca ka temerature 39.5 vija, shkoj si e cmendur dhe kur arrita e futa direkt ne banje me uje sipas disa instruksioneve qe kam ne nje liber per bebe. ka qene e shtune mbasdite dhe temperatura luhatej por duhej te prisja deri te henen per doktorin tim. Shenja te tjera nuk kishte. bera cbera dy dite me temperaturen dhe te henen nisem qe me mengjes tek pediatri i goces. sapo arrij atje, trungu i ishte mbushur me keto pucrrat. kjo ishte me tha mjeku, pasi dolen pucrat u stabilizua, doktori i vajzes Polikron Cela me tha se eshte semundja e gjashte, kur e cova per peshenh pas disa kohesh ne konsultore nuk ia kishin haberin fare, nuk e di tani nese ia kane, kjo ndodhi rreth 8 vjet me pare

Ditari i një mamaje të papërsosur said...

Faleminderit per komentin. :-) Une dicka nuk kuptoj! Sa here qe ka semundje te tille, ime bije me lodh koken cfare do kete, cfare do kete dhe pucrat fillojne e i dalin gjithmone tek dera kur sheh doktorin ahaaaaaaaa Fillon e shikon shtremet doktori , po ti me mamaka baterflay nuk ja pe goces pucrrat? Sigurisht me mend se nuk ta thote me goje. Ec me! C'ta ben femija s'ta ben perendia thone ahaaaaaaaaaa. Doktor Poligroni i famshem shqiptar :-) Me kujtove kohe te tjera. :-)